V Madride boli prvé pohreby už tri dni po výbuchoch. Zahynulo tam 191 ľudí a telá mnohých z nich boli, rovnako ako v Londýne, doráňané na nepoznanie.
Včera polícia zverejnila mená ďalších dvoch obetí. Niekoľko rodín dostalo oznam, že medzi obeťami sú aj ich príbuzní. Tieto rodiny si však neželali, aby boli mená zverejnené.
Hoci úrady vysvetľujú pomalý proces identifikácie aj snahou vyhnúť sa omylu, aby nespôsobili ľuďom zbytočnú traumu, niečo podobné sa podľa denníka Guardian už stalo. University College v Londýne infomovala, že medzi mŕtvymi je aj jej upratovačka Gladys Wundová. Neskôr sa ukázalo, že Gladys je stále iba na zozname nezvestných. Jej manžel Emanuel však vo všetkých médiách počul, že je mŕtva, hoci polícia mu nič také neoznámila. Škola sa musela ospravedlniť.
"Keď hľadáte niekoho blízkeho, chcete vedieť, čo je s ním teraz, a nie zajtra. Je to utrpenie," povedal denníku Guardian Graham Russel. Jeho syn Philip je medzi nezvestnými.
Rodina dostala špeciálneho poradcu: má jej pomáhať s hľadaním syna. Podobne je na tom asi 70 rodín. U tých je vysoký predpoklad, že ich blízki skutočne zahynuli pri explóziách.
Telá sú zatiaľ zhromaždené v štyroch stanoch. Sú to dočasné márnice a zároveň vedecké pracoviská. Poronávajú sa v nich otlačky prstov obetí s tými, čo pozbierali v domoch nezvestných. Prezerajú sa aj zubné záznamy, robia DNA testy.
Stále sa uvažuje, že v jednom zo stanov je aj jeden z páchateľov útoku. Vraj zahynul pri výbuchu bomby v autobuse. Asi aj preto polícia zverejňuje mená obetí veľmi opatrne. Jedno z nich by totiž mohlo patriť útočníkovi. (mik)