a po zamietnutí poslancami v Hliníku nad Hronom, odmietla výstavbu nadregionálnej spaľovne aj Tornaľa.
Rovnaká situácia je aj v Nitrianskom kraji, kde stavbu zamietli poslanci Šale. Priatelia Zeme-SPZ to považujú za signál pre úrady aj priemyselné podniky, aby sa zamerali na čistejšie spôsoby nakladania s nebezpečným odpadom.
Vybudovanie nadregionálnej spaľovne nebezpečných odpadov by regionálnu samosprávu vyšlo na takmer dve miliardy korún, ale väčšinu prostriedkov by chceli získať z európskych fondov a od štátu. Spaľovňa by ročne zlikvidovala okolo 25 tisíc ton odpadu.
Poslanci mestského zastupiteľstva v Šali tiež jednohlasne odmietli výstavbu spaľovne nebezpečných odpadov. V miestnom referende sa proti vyjadrila aj väčšina obyvateľov obce Trnovec nad Váhom.
Priatelia Zeme varovali, že projekt počíta so skládkovaním toxického popolčeka na skládke, ktorá nie je dostatočne zabezpečená proti úniku toxických látok. "Návrh smeruje proti environmentálne šetrnejšiemu nakladaniu s nebezpečným odpadom. Investičný zámer neporovnali s alternatívnymi spôsobmi nakladania s týmto druhom odpadu, napriek tomu, že to vyžaduje zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie," konštatoval predseda Priateľov Zeme-SPZ Ladislav Hegyi.
Hegyi považuje stanovisko poslancov a občanov za vážny signál pre obidva kraje, aby nezvyšovali ekologickú záťaž obcí a hľadali iné spôsoby nakladania s týmto druhom odpadu. Odpadové koncepcie počítajú, že Slovensku by stačili dve najviac tri nadregionálne spaľovne. (wm)