Unikátny poklad asi 850 strieborných mincí v plátennom vrecku našli začiatkom roka bratislavskí archeológovia vo Svätom Jure. Mali rôznu hodnotu a veľkosť a pochádzali zo Saska, Uhorska, Holandska, Španielska, Poľska, Švajčiarska, Čiech a iných krajín. Široké je aj obdobie výroby mincí, od konca 15. do začiatku 17. storočia. "Je to veľmi vzácny poklad aj pre numizmatikov," povedal Peter Nagy z Archeologického múzea Slovenského národného múzea. Na minciach je množstvo erbov a portrétov panovníkov, ako aj iných vyobrazení. FOTO - ARCHÍV TASR |
Vladimír Sirotka, prezident Slovenskej asociácie malých podnikov a člen Únie živnostníkov, hovorí, že živnostníci si nedovolia zostať na "péenke" ani len päť dní, takže ak by prešiel návrh ministerstva "celý rok by platili poistné a v prípade choroby by zo systému nič nedostali". Návrh je podľa neho nemorálny, pretože živnostníkom nebude prvé dni nemocenské platiť nikto.
Tvrdenia o úspore sú podľa neho absurdné. Ak živnostník platí nemocenské odvody z minimálneho povinného vymeriavacieho základu, teda zo 6500 korún, ušetrí pri návrhu ministerstva asi 65 korún mesačne. Ak ochorie, dostane dnes od Sociálnej poisťovne za prvý mesiac nemocenské asi 3380 korún. Ak by prešiel návrh ministerstva, dostal by 1690 korún, skoro 1700 by teda stratil.
Ak platí živnostník z najvyššieho vymeriavacieho základu (1,5-násobok priemernej mzdy), ušetril by mesačne 238 korún, no pri práceneschopnosti by prišiel za prvý mesiac asi o 5900 korún.
Sirotka pripomína, že živnostníkov sa navyše negatívne dotýka aj novela o zdravotnom poistení. Zvýšila odvody na zdravotné poistenie z minimálnej sumy 420 korún na 910, navyše ich musí platiť aj živnostník, ktorý je práceneschopný, a to aj vtedy, ak za 15 dní nedostane nijakú "péenku". (haj)