Maria Fatai Williamsová prišla do Londýna hľadať svojho syna z Nigérie. FOTO - REUTERS
Rodiny obetí prežívajú muky. Často len tušia, že jeden z ich blízkych pri bombových útokoch na Londýn s najväčšou pravdepodobnosťou zahynul. Polícia im to zatiaľ nepotvrdila.
Mená obetí zverejnila polícia zatiaľ len v dvoch prípadoch. Prvá je 53-ročná Susan Levyová, matka dvoch detí z Hertfordshire. Zahynula vo vlaku pod stanicou King's Cross. Cestovala do práce, kam už nikdy nedorazila.
Jej rodina je zdrvená smútkom, ale ako prvá s určitosťou vedela, ako na tom je. Cestovala s jedným zo svojich synov, ktorý ešte pred výbuchom presadol na inú linku metra. Susan sedela priamo vo vagóne, ktorý explodoval. "Sme úplne zničení," povedal manžel Harry Levy, ktorého žena bola členkou židovskej komunity vo svojom domove.
Druhou potvrdenou obeťou je Gladys Wundová, ktorá cestovala vybuchnutým autobusom. Wundová bola upratovačkou University College.
Ostatní stále žijú v neistote, často však hraničiacej so zreteľným vedomím, že sa ich blízki už nevrátia.
Maria Fatai Williamsová, matka nezvestného 26-ročného Anthonyho, včera na Námestí Tavistock s plačom prosila o život svojho syna. Naposledy sa ozval svojmu šéfovi o 9.41 h vo štvrtok, že nemôže do metra a pôjde teda inak.
Rodina sa domnieva, že nastúpil do autobusu číslo 30, ktorý o šesť minút neskôr vyletel do vzduchu.
"Anthony, môj prvý syn, nikdy nikomu neublížil, každého miloval, chcel pracovať, postarať sa o mňa," plakala včera matka, ktorá priletela hľadať svojho syna z Nigérie. Slzy jej tiekli po tvári a hlas sa zadrhával žiaľom: "Nie sú to boží bojovníci, ale zbabelci. Boh, Alah, predsa dáva život a je plný zľutovania, nezabíja nevinných. Koľko ešte pretečie krvi, koľko sĺz, než sa to skončí."
Rodina zároveň kritizuje políciu, že nie je schopná pomôcť v hľadaní jeho syna. Od mobilnej spoločnosti si sama zistila, kedy Anthony telefonoval naposledy. Odvtedy je telefón "mŕtvy" a jeho majiteľ nezvestný.
Podobné scény žiaľu a bezradnosti sa odohrávajú aj v okolí stanice King's Cross. Cez víkend tu vznikla "pietna záhrada" plná kvetín, odkazov. Polícia zatiaľ potvrdzuje len celkový predpokladaný počet mŕtvych: 52.
Záchranárom sa už podarilo vyslobodiť všetky telá. Ako posledné vytiahli tie z vlaku pod King's Cross, kde bojovali s neznesiteľnou horúčavou a nebezpečnými plynmi. Mená všetkých obetí však polícia nezverejní až do chvíle, kým nebudú dokončené všetky povinné formality.
Policajti povedali, že už začali kontaktovať pozostalých či príbuzných hlavne tam, kde sa u obetí našli tiež ich dokumenty. V prípade ďalších je identifikácia veľmi zložitá pre stav, v akom ich výbuch bomby zanechal.
Zástupca komisára londýnskej dopravnej polície Brian Paddick odmietol, že by vyšetrovatelia pracovali priveľmi pomaly pri identifikácii obetí. Tiež poprel, že by polícia zdržiavala zverejnenie mien preto, že sa domnieva, že medzi obeťami explózie v autobuse bol jeden z páchateľov.
Karolina Glucková - 29-ročná Poľka sa vo štvrtok ráno rozlúčila s priateľom a odišla z domu. Odvtedy ju nevideli.
Miriam Hymanová - Telefonovala otcovi, že ju evakuovali z metra na stanici King's Cross. Potom asi nastúpila do autobusu, ktorý vybuchol na Námestí Tavistock.
Monika Suchocká - 23-ročná Poľka ráno telefonovala do práce, že nestíha a namiesto metra pôjde autobusom. Sedela asi v tom, ktorý vybuchol.
Autor: JOHANNA GROHOVÁ, Londýn