PRAHA - Zmeniť bydlisko kvôli novej práci je ochotných v prípade straty zamestnania 18 percent Čechov. S prácou, do ktorej by museli dochádzať napríklad aj dve hodiny denne, by súhlasilo o šesť percent oslovených viac. Vyplýva to z májového prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky (CVVM), ktorý sa zaoberal tým, čo všetko by boli ľudia bez zamestnania ochotní akceptovať v prípade pracovnej ponuky.
Práve dlhé cestovanie a sťahovanie považujú ľudia za najväčšie prekážky pri hľadaní novej práce. Menej by im prekážali napríklad zhoršené pracovné podmienky, ako sú hluk, horúčava a nečistota. Tretina oslovených by sa uspokojila s nižším platom, než aký majú v súčasnosti. Najmenšou prekážkou by pre oslovených bolo, keby k výkonu nového zamestnania potrebovali zaučenie či rekvalifikáciu. Tri štvrtiny oslovených sú ochotní tiež pracovať nadčas a 64 percentám respondentov by nevadilo, keby ponúkaná profesia bola menej odborná než predchádzajúce zamestnanie.
Viac ako 60 percent oslovených by si pri strate zamestnania vyberalo prácu, ktorá zodpovedá ich vlastným predstavám. Naopak 37 ľudí zo sto je rozhodnutých prijať akékoľvek miesto radšej, než byť nezamestnaný.
Postoje ľudí k hľadaniu novej práce sa dlhodobo výrazne nemenia, vyplýva z údajov CVVM. Snahu hľadať konkrétne zamestnanie vyjadrujú častejšie ľudia vzdelaní, vysoko kvalifikovaní, vedúci pracovníci, podnikatelia a respondenti s dobrou životnou úrovňou.
Počet ľudí bez práce sa v máji znížil na 8,6 percenta. Úrady evidovali 494 576 uchádzačov o prácu. Kvôli štrukturálnym problémom v českom hospodárstve sa podľa analytikov zrejme v dohľadnom čase nepodarí mieru nezamestnanosti znížiť pod 8,5 percenta. Bránia tomu štedré sociálne dávky a tiež regulované nájomné, ktoré Čechom sťažuje sťahovanie za prácou, myslia si ekonómovia. (čtk)