Zamestnávatelia stále častejšie potrebujú z rôznych dôvodov zhodnotiť potenciál svojich zamestnancov, nájsť nové talenty alebo napríklad stmeliť tím. Niektorým môže vyhovovať hra viac ako klasické metódy, pretože je zaujímavejšia a menej stresujúca. Čo to vlastne hra je, ako vzniká a aké sú jej výhody, hovorí pre SME Marek Veselický zo spoločnosti Farbyka.
Prečo ľuďom ponúkate hry - myslíte, že všetci sme ochotní hrať sa?
,,Hra je zábava a úžasná vec. Aj dospelí v nej môžu nájsť to, o čom si myslia, že to už zabudli - schopnosť tvoriť, logicky myslieť, intenzívne prežívať. Každý sa chce na chvíľu zbaviť reality, a keď dáte ľuďom možnosť stať sa na dva dni hrdinami, prežiť neobyčajné situácie v hre či dobrodružstvo, tak to berú. Samozrejme, musí to byť urobené tak pútavo, že ich hra vtiahne."
Čo je to vlastne hra?
,,Je to vlastne H.R.A. a tento názov vznikol zo slov hravosť, rozum, aktivita. Hra prebieha podľa rámcového scenára. Podľa zápletky má svoje kulisy, kostýmy, rekvizity. Hrajú v nej profesionálni herci, ktorých úlohou je rozvíjať dej a vtiahnuť do hry všetkých - aj tých, ktorí sa najprv trošku zdráhajú zapojiť. Scenár je postavený tak, aby poskytol to, čo klient potrebuje - ak chce nájsť napríklad vodcovské typy, tak tam musia byť situácie, ktoré donútia ľudí prejaviť sa, ak chce stmeliť tím, tak sa zameriame na to, aby ich nutnosť prinútila maximálne spolupracovať a podobne. Veľa sa improvizuje a mení podľa toho, ako sa situácia vyvíja. Ak má hra priniesť okrem zábavy aj nejaké výsledky v personálnej rovine, sú medzi účinkujúcimi zamiešaní aj naši spolupracovníci. Pozorujú ľudí a ich reakcie na všetky situácie a neskôr vedú workshopy, na ktorých sa hlbšie rozoberajú reakcie pozorovaných. Ľudia môžu s nimi konzultovať aj podnety, ktoré im hra priniesla."
Ako vznikla myšlienka robiť tieto hry?
,,Podobné programy pre firmy sa robia aj v zahraničí. Takéto veci zvyčajne vznikajú paralelne na viacerých miestach. Nás inšpiroval aj film Hra v hlavnej úlohe s Michaelom Douglasom, ktorý rozoberá presne túto tému.
Neskôr sa znova téma hry objavila v inej súvislosti - naši kolegovia v Čechách, ktorí robili personálne služby pre mnohé veľké firmy a používali aj niektoré iné team-buildingové aktivity, začali mať pocit, že sa pohybujú v bludnom kruhu. Zistili, že tieto metódy im neprinášajú také výsledky, aké očakávali. Tak prišli na myšlienku rozpracovať hru, ktorá by ľudí chytila viac, kde by museli spoločne riešiť nečakané situácie, premýšľať inak ako zvyčajne, používať fantáziu, adaptovať sa na neobvyklé podmienky."
Pripomína mi to outdoorové aktivity - v čom sa od nich vaša hra líši?
,,Outdoorové aktivity sú viac o fyzickej kondícii - ale ak niekto nie je športový typ, ťažko ho môžete prinútiť, aby napríklad liezol po lane cez priepasť. To môže ľudí stresovať.
V hre majú všetci viac možností zapojiť sa. Nenútime ľudí robiť veci, ktoré nechcú. Veď preliezť cez priepasť po lane je len jednou z možností ako sa dá dostať na druhú stranu. Je na každom zo zúčastnených, aký spôsob prekonania prekážky si vymyslí. To je to, čo chceme vyzdvihnúť. Myslieť a pokúšať sa nájsť vždy nový spôsob riešenia na prvý pohľad ťažkého alebo neriešiteľného problému. To je to, čo očakáva od svojho zamestnanca každá spoločnosť."