BRATISLAVA – Ratingová agentúra Fitch nenasledovala Moody‘s a Standard & Poor‘s a ponechala hodnotenie Slovenska na najvyššej úrovni v špekulatívnom pásme. Situáciu na Slovensku totiž považuje za kritickú.
Dve popredné agentúry vlani na jeseň pridelili Slovensku investičný rating a označili ho tak za krajinu, do ktorej sa oplatí investovať. Podľa Fitch však nad budúcim vývojom na Slovensku visia viaceré otázniky. Okrem deficitného bežného účtu znepokojila agentúru vynútená demisia ministerky financií Brigity Schmögnerovej. Tá poukazuje na možnú nestabilitu pred voľbami. Najväčšie obavy agentúry sa však spájajú s úsilím SDĽ znemožniť privatizáciu SPP. „Neprivatizovanie SPP by spôsobilo problémy štátneho rozpočtu a pri financovaní zahraničného dlhu,“ varuje Fitch.
Silnú prekážku zvýšenia hodnotenia krajiny vidí Fitch aj vo voľbách. Agentúra sa obáva toho, že budúcu vládu zostaví HZDS a populistický Smer. „V takom prípade je možné opätovné meškanie pri integrácii Slovenska do Európskej únie a NATO, čo by mohlo podmínovať disciplinovanosť vlády v hospodárskej politike a obmedziť prílev priamych zahraničných investícií,“ konštatovala Fitch. „V tejto situácii by bolo zvýšenie ratingu predčasné.“
Pravdepodobný scenár podľa Fitch je, že Slovensko sa stane členom únie v prvej vlne jej rozširovania v roku 2004 alebo 2005. Ekonomické reformy budú pokračovať a prinášať ovocie v tom, že dvojitý deficit bežného účtu aj štátneho rozpočtu sa zníži. Na základe týchto faktov by Fitch mohla krajine prideliť investičný rating. „Z tejto bezpečnej cesty však môže krajinu dostať makroekonomická nerovnováha a politické šoky,“ obáva sa agentúra.
Podľa Fitch slovenská ekonomika tento rok vzrastie o 3,7 percenta, ale nezamestnanosť zostane na rekordnej úrovni 20 percent. Agentúra poznamenala, že pre dramatický nárast deficitu bežného účtu nemôže centrálna banka uvoľniť menovú politiku, hoci inflácia je priaznivá, a podporiť tak rast hospodárstva. Varuje aj pred tým, že budúci rok klesne prílev zahraničných investícií, čo môže spôsobiť problémy pri financovaní deficitu bežného účtu. Slovensko nenaplnilo predpoklady ani v oblasti fiškálnej politiky, ktorú namiesto sľubovaného sprísneniu uvoľňovalo.
Dlhodobý ratingový výhľad zostal pozitívny. Môže to znamenať, že Fitch počas najbližších dvanástich mesiacov rating Slovenska zvýši.
JANA BRONDOŠOVÁ