
FOTO SME -ĽUBOŠ PILC
Ak sa zatvárajú banky alebo nebankové subjekty, zvyčajne to znamená, že nemajú peniaze, reagoval líder strany Smer Robert Fico na včerajšie informácie o zatvorení pobočiek spoločnosti B.M.G. Ivest. Ak sa preukáže krach spoločnosti, za tento stav bude podľa Fica jednoznačne zodpovedná vláda, ktorá vykonáva nedostatočnú kontrolu činnosti nebankových subjektov. V tejto súvislosti Fico upozornil aj na to, že podľa jeho odhadov nebankové subjekty na Slovensku spravujú vklady občanov vo výške 10 až 14 miliárd korún.
HZDS
Hnutie za demokratické Slovensko so znepokojením prijalo správu o uzatvorení pobočiek B.M.G. Invest. „Vláda SR a ďalšie inštitúcie v ostatnom čase viacnásobne zlyhali v oblasti finančných trhov ako v prípade krachu Devín banky,“ tvrdí Žaneta Pittnerová z HZDS. Opozičné hnutie sa preto stotožňuje s oprávnenými obavami občanov a v záujme predídenia reťazovej reakcii a gradovaniu občianskej nespokojnosti vyzýva vládu, menovite Mikuláša Dzurindu, Ivana Mikloša a nástupcu Brigity Schmögnerovej Františka Hajnoviča o prijatie neodkladných krokov na riešenie tejto situácie.
SDKÚ
Slovenská demokratická a kresťanská únia s prekvapením zaregistrovala vyhlásenia predstaviteľov HZDS a Smeru, ktorým je v kauze spoločnosť B.M.G. Invest už akosi vopred jasné pozadie informácií, aj výsledok, aj možný vinník akéhokoľvek problému.
V prípade HZDS sa ponúka jediné vysvetlenie, že vie o situácii viac než ostatná verejnosť a trafená hus zagágala. „Uvedená súkromná spoločnosť totiž vznikla práve za vlády Vladimíra Mečiara v lete roku 1996 a SDKÚ len pripomína, že práve Mečiarove vlády vytvárali prostredie na podnikanie v oblasti finančného a kapitálového trhu,“ píše sa v stanovisku SDKÚ.
Podľa strany súčasná vláda a jej predstavitelia opakovane upozorňovali verejnosť na charakter a okolnosti podnikania aj možné riziká v tejto oblasti.
ANO
Aliancia nového občana považuje situáciu, ktorá nastala po zatvorení pobočiek, za vážnu hrozbu politickej, ale aj ekonomickej stability na Slovensku. Prípadná insolventnosť najväčších nebankových spoločností pôsobiacich na Slovensku môže podobne ako v zahraničí viesť až k výraznej občianskej nespokojnosti. Tento stav je priamym dôsledkom nerozhodného prístupu vlády SR k tejto problematike.
Brigita Schmögnerová
Podľa bývalej ministerky financií Brigity Schmögnerovej bude vzhľadom na ďalší vývoj situácie okolo spoločností B.M.G. Invest a Horizont Slovakia dôležité, či sa informácie o ich odkúpení zahraničným investorom aj reálne potvrdia. I v prípade ich pravdivosti však podľa nej bude otázne, či nový vlastník dokáže v nadobudnutých subjektoch zrealizovať zmeny, ktoré nebankovým subjektom predpisuje nový zákon o cenných papieroch. „Ak to nedokáže, bude to viesť ku koncu tejto inštitúcie,“ zdôraznila. (sita, tasr)