BRATISLAVA - Teroristi na Slovensko nikdy nezaútočia, podľa prieskumu si to myslí 52 percent opýtaných, ale zároveň takmer 42 percent ľudí si myslí, že do roka zaútočia na inú krajinu Európskej únie.
Analytik Ivo Samson hovorí, že takýto odhad verejnosti je reálny, lebo Slovensko je pre teroristov nezaujímavé. "Terorizmus je o divadle. Teroristický akt bez publicity je ako divadlo bez divákov. Myslím si, že útok na Slovensku by minul hlavný účel, ktorým je prilákať svetovú pozornosť. Z tohto hľadiska je Londýn oveľa vítanejším cieľom ako Bratislava. Slovensko je na stupnici ohrozenosti na jednom z najnižších stupňov."
Podľa neho je otázkou času, kedy teroristi zaútočia niekde v Európe na viditeľnom mieste. Ich hlavným cieľom je podľa neho Európska únia. Terorizmus v Rusku má iné motívy.
Od septembra 2001 bolo v Európe zmarených asi 20 útokov aj v takých krajinách, ktoré nevyslali svojich vojakov do Iraku. "Bezpečnostným silám sa podarilo prekaziť útoky v Belgicku či vo Francúzsku," povedal Samson. V Británii napríklad rátali s útokom od roku 2001.
Správa o bezpečnosti Slovenskej republiky za rok 2004, ktorú na rokovanie vlády minulý týždeň predložil Mikuláš Dzurinda, uvádza, že v roku 2004 neboli zistené informácie o prípravách priameho teroristického útoku na Slovensku.
Podľa správy sa však riziká teroristickej hrozby proti Slovensku zvýšili. Spravodajské služby vraj zistili kontakty a komunikáciu príslušníkov rizikovej komunity na Slovensku s členmi a sympatizantmi extrémistických a teroristických organizácií. Zaznamenali tiež zvýšenú migráciu osôb čečenskej národnosti na Slovensko, z ktorých sa niektoré zúčastnili na ozbrojených aktivitách vrátane teroristických útokov.
V roku 2004 naše spravodajské služby monitorovali najmä aktivity spravodajských služieb krajín bývalého Sovietskeho zväzu a Severnej Kórey.
Autor: dro