FOTO
BRATISLAVA - Takmer 40 percent občanov Slovenska si myslí, že hlavnou príčinou terorizmu je agresívna politika niektorých západných štátov, asi 38 percent vidí príčinu v náboženskom alebo v ideologickom fanatizme. Takýto názor majú ľudia bez ohľadu na vzdelanie. V reprezentatívnom telefonickom prieskume to pre denník SME zistila agentúra Markant.
Podľa sociológa Pavla Haulíka sú čísla z prieskumu "zmesou názorov", ktoré nie sú výnimočné. Príčiny terorizmu podobne vnímajú aj obyvatelia iných krajín Európy. Haulík dodal, že okrem náboženského fanatizmu sa terorizmus interpretuje aj ako dôsledok politiky západných krajín proti arabským a moslimským krajinám v súvislosti s izraelsko-palestínskym konfliktom. Slováci zaujali stred medzi dvomi extrémnymi výkladmi.
Podľa analytika Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Iva Samsona je v západnej Európe silno zastúpený názor, že politika USA proti arabským a moslimským krajinám vyvoláva spätnú väzbu, a teda aj zapríčiňuje terorizmus. "Nedávny prieskum ukázal, že absolútna väčšina Fínov považuje USA za najväčšiu hrozbu pre mier a že nesú vinu za šírenie terorizmu. Vo Veľkej Británii je zasa taký názor výrazne menšinový."
Rozdielny pohľad na terorizmus je zjavný aj medzi Európskou úniou a USA. Kým únia vidí príčiny terorizmu v chudobe, ktorá sa dá odstrániť, USA hovoria o agresívnych režimoch. "Podľa Bushovej doktríny je chudoba faktor, ktorý terorizmus podporuje. Vzniká preto, lebo utláčateľské režimy nedokážu bohatstvo prerozdeliť horizontálne. Riešením podľa nich je zvrhnutie takéhoto režimu a nastolenie nového, ktorý bude zodpovedný svojim občanom," povedal Samson. Tieto dve mienky na terorizmus sa v Európe prelínajú.
Podľa Samsona na základe výsledkov slovenského prieskumu nie je možné obviniť vládu, že konala proti verejnej mienke, keď vyslala vojakov do Iraku. "Na začiatku vláda vyslala vojakov do Kuvajtu. Do Iraku odišli až po rezolúcii OSN, v ktorej vyzvala krajiny, aby sa vojensky podieľali na rekonštrukcii Iraku," podotkol.
Čo je podľa vášho názoru hlavnou príčinou terorizmu? (v percentách)
chudoba fanatizmus neznášanlivosť agresívna politika
Vzdelanie základné 20,2 27,1 14,0 33,2
stredoškolské bez maturity 9,0 34,8 11,3 40,3
stredoškolské s maturitou 3,2 46,7 6,2 39,6
vysokoškolské 7,2 34,2 12,2 42,5
V Británii sú tisíce SlovákovPodľa údajov ministerstva zahraničných vecí žije v Londýne niekoľko tisíc Slovákov, v celej krajine je ich podľa odhadov asi 17-tisíc.
Veľká Británia je pre Slovákov jednou z najvyhľadávanejších krajín únie. Mladí ľudia tam odchádzajú brigádovať ako au pair alebo si hľadajú prácu v hoteloch. Tieto brigády sú často spojené so štúdiom na anglických vysokých školách.
V posledných mesiacoch do Británie odchádzajú zdravotnícki pracovníci, po Poliakoch sú v zdravotníctve druhou najväčšou zahraničnou komunitou.
GRAFY - SME
Autor: dro