To sú obvyklé argumenty, ktoré sa používajú na vysvetlenie nepochopiteľného. No Blairovi kritici hovoria, že slúžia len na upokojenie domácej verejnosti a prenesenie príčin útoku mimo Británie.
Väčšina znalcov islamského extrémizmu a napokon aj viacero správ britských tajných služieb, naznačuje, že Londýn je už roky mekkou islamistov. Nikto z nich ale neumiera od hladu a rovnako ako Izrael nenávidí aj Britániu, Francúzsko alebo Taliansko. Títo ľudia majú často britský pas, dokonale poznajú britský právny systém a tajné služby o nich vôbec netušia.
Bývalý šéf Scotland Yardu John Stevens si myslí, že za útokmi v Londýne sú domáci. Pre médiá povedal, že je škodlivou ilúziou myslieť si, že prišli zo zahraničia. Tam len mohli dostať výcvik.
Zapojenie britských občanov do islamského terorizmu je známe už roky: ich stopy siahajú k útokom na americké ambasády v Keni a Tanzánii, vražde šejcha Masúda, 11. septembru, poprave amerického novinára Daniela Pearla či útoku na diskotéku v Tel Avive.
Londýn je podľa viacerých indícií centrom al-Káidy v Európe. Je to spôsobené historicky vysokou koncentráciou moslimov v Británii, poskytovaním exilu disidentom z islamských krajín aj koloniálnou minulosťou Británie.
"Briti sú zodpovední za pád kalifátu, palestínsky problém, vojnu v Kašmíre, za smrť moslimských detí v Bosne aj v Iraku," vyhlasoval v jednej zo svojich kázní Usáma bin Ládin.
Na to počúvajú mladí britskí moslimovia v mešitách, kde radikálni kazatelia presne vedia, čo si ešte môžu dovoliť povedať, aby neboli obvinení zo šírenia nenávisti.
Hlavne americkí predstavitelia tvrdia, že Briti sú k islamistom príliš tolerantní. Londýn sa tradične vyhýba podobným právnym a morálnym chybám, akým je americká základňa na Guantanáme. Viacero krajín takisto Londýn kritizuje, že odmietol vydať podozrivých z terorizmu.
Briti od 11. septembra zatkli 800 podozrivých islamistov, obvinili nakoniec len 21. Protiteroristický zákon pravidelne napádajú ľudskoprávne organizácie aj liberálni politici.
Ukázalo sa, že militanti vedia veľmi dobre zneužiť aj britskú toleranciu a tradične skôr proarabské postoje. Výbuchy sa odohrali v meste, ktorého starosta Ken Livingstone označuje izraelskú politiku na palestínskych územiach za "etnickú čistku".