Na stanici King's Cross visia desiatky fotografií ľudí, čo sa po teroristických útokoch svojim blízkym neozvali. Je medzi nimi aj portrét Laury Webbovej, po ktorej od štvrtka stále neúspešne pátra jej priateľ a rodina. FOTO - REUTERS
Po výbuchoch sú stovky nezvestných. Príbuzní obchádzajú nemocniceV uliciach britskej metropoly sa objavili plagáty s fotografiami usmievajúcich sa ľudí. Najviac je ich na mieste najhoršieho výbuchu na stanici King's Cross. Sú to tváre nezvestných, ktorých sa ich blízki snažia zúfalo nájsť. Je to podobný obrázok ako pred štyrmi rokmi v New Yorku alebo na začiatku tohto roka na thajských plážach.
Celý víkend ich príbuzní pokračovali v hľadaní. Mnohí sa napriek pochybnostiam stále nevzdali nádeje, že ich blízki ešte žijú.
Veľa z nich obchádzalo s fotografiami aj londýnske nemocnice. Bol medzi nimi aj priateľ 29-ročnej Laury Webbovej Chris Driver. Pátra po nej už od štvrtkového rána. "Ráno som jej povedal ahoj. Odchádzala s malým meškaním, ale ako vždy s dobrou náladou. Bolo štvrť na deväť," spomína Chris. Podľa neho nastúpila na stanici King's Cross na metro, ktoré smerovalo na Paddington.
V hľadaní pomáha Chrisova aj Laurina rodina. Prešli už niekoľko nemocníc. "Z jej zmiznutia sme veľmi nešťastní, v hlave sa vám vynárajú všetky možnosti," hovorí Laurin brat David.
Podobne je na tom aj Yvonne Nashová zo severného Londýna, ktorá hľadá svojho 30-ročného partnera Jamieho Gordona. Má strach, že sedel v autobuse, ktorý vybuchol na Tavistockom námestí: "Musím ho nájsť. Musím vedieť, čo sa stalo. Keď máte o niekoho strach, tak nemôžete ani spať, ani jesť."
Pátranie sa vyplatilo príbuzným Martine Wrightovej, ktorá bola pravdepodobne vo vlaku, čo explodoval medzi stanicami Aldgate a Liverpool Street. Našli ju v jednej z londýnskych nemocníc. Ich radosť skalil jej vážny zdravotný stav. Na rozdiel od mnohých nešťastníkov však aspoň vedia, čo s ňou je.
Scotland Yard v sobotu informoval, že má hlásenie až o tisícke nezvestných. Britské úrady zatiaľ neidentifikovali žiadnu z piatich desiatok istých obetí. Podľa detektíva Jima Dickieho to bude veľmi náročné. Telá sú veľmi poškodené, na ich presné určenie bude v mnohých prípadoch nutné použiť zdravotné záznamy alebo dokonca analýzu DNA.
Medzi nezvestnými, ktorých príbuzní stále hľadajú, sú ľudia všetkých vyznaní, farieb pleti, veku či povolania. Je tam finančný poradca zo Zimbabwe, žena s poľským menom, muž, ktorý sa mal práve ženiť, alebo iný s niekoľkomesačným dieťaťom.
Pre efektívnejšie pátranie po nezvestných zriadili úrady centrum pomoci, ktoré je otvorené nepretržite. Príbuzní a priatelia tam môžu prinášať fotografie alebo lekárske záznamy, potrebné na identifikáciu. Zároveň im tam špecialisti poskytujú psychologickú pomoc a odborné rady.
Zranení a nezvestní cudzinci
Austrália: 9 zranených
Čína: zranené dievča
Francúzsko: 4 zranení
Nemecko: 3 zranení
Nový Zéland: nezvestná žena
Južná Afrika: 2 zranení
Turecko: nezvestná žena
Uganda: nezvestná žena
USA: 4 zranení
nešpecifikované počty: Poľsko, Portugalsko, Sierra Leone, Zimbabwe
(sita/afp)
Autor: ma, čtk