
Chemical Brothers. FOTO - EMI
in Afrika. Album Come With Us vyšiel na značke Freestyle Dust/Virgin 28. januára.
Zvuk ich skladieb sa vlastne veľmi nemení od prvej nahrávky, ktorú Tom Rowlands a Ed Simons urobili začiatkom deväťdesiatych rokov v Tomovej spálni: lámavé rytmy a virtuálny orchester sirén, ktoré v istom tanečnom klube vyvolali dojem vzdušného poplachu.
Nový album budí zdanie, že sa nič nové a prevratné na pomery kapely neudialo. Dosť však na to, aby časopis Rolling Stone napísal: Názov albumu Poďte s nami je trochu ironický, lebo Chemical Brothers trpezlivo dokončujú prácu na svojom zvuku a počas pauzy čakajú na kraji cesty, keď zvyšok sveta vôbec dohoní tie hyperkinetické, úžasné bíty.
Cesta k súčasnému úspechu viedla cez Manchesterskú univerzitu, kde sa Ed a Tom v roku 1989 spoznali. Londýnčan Ed stihol nasať klubový hip-hop a prvé groove mixy dídžejov, Tom počúval tvrdú elektroniku osemdesiatych rokov. Do Manchestru prišli práve v čase, keď miestna hudba udávala rytmus zvyšku krajiny.
Názov kapely pochádza z deväťdesiateho štvrtého roku, keď ešte Dust Brothers vydali singel Chemical Beats. Zmes techna a acid house s nádychom punku zaujala v priebehu pol roka kapely Primal Scream, The Charlatans, The Prodigy a Manic Street Preachers, ktorým Ed a Tom mixovali pesničky. V roku 1997 vydali druhý album Dig Your Own Hole a hit Block Rockin‘ Beats už spoznal celý hudobný svet. Aj laik ich rozpozná pri vyslovení najznámejšieho samplu: Hey Boy Hey Girl, Superstar Djs, here we go.
Napriek veľkej sláve značky Chemical Brothers si dvojica v pozadí užíva anonymitu. Ed: „Úroveň našej rozpoznateľnosti je najvyššia v kluboch. Vo štvrti Nothing Hill si nás ani nevšimnete.“ „Keď nás chcel spoznať Mick Jagger, odkázali sme mu, že máme dosť práce sami so sebou,“ hovorí Tom v rozhovore pre internetový magazín.
Spolupráci s celebritami sa ale nevyhýbajú. Na novom albume hosťuje napríklad Richard Ashcroft, príťažlivý líder kapely The Verve.
Britskí hudobní recenzenti našli na nový album viac prívlastkov. Napríklad: „Come With Us sa menej spolieha na slávne mená a viac sa opiera o takmer filmovú hudbu. Pieseň Pioneer Skies sa začína ako psychedelický zvuk šesťdesiatych rokov a končí sa ponáškou na Peta Townsenda a Keitha Moona, navlečených v skafandroch.“ Ed: „Len sme nahrali platňu, ktorá sa nevymyká našim zvykom. Urobili sme si malý svet zvukov a myšlienok, o ktorom nechceme nič iné vypovedať.“
Na námietky mnohých kritikov, ktorí ich odsúdili do kolónky s názvom komercia, odpovedajú svojím poňatím undergroundu. Ed: „Nikdy sme nechceli robiť hudbu, ktorej by nik nerozumel. A vôbec, čo je dnes z undergoundu? Tanečná elektronická hudba je pekne strednoprúdová.“
DENISA VOLOŠČUKOVÁ