BRATISLAVA - Slovenská republika by ešte pred vstupom do únie mala vyčerpať ročne 46,8 milióna eur z projektov fondu Európskej únie ISPA určených na rozvoj dopravy a ochranu životného prostredia. V životnom prostredí ich využitie blokuje nedokončená transformácia vodární a kanalizácií.
Slovensko nemá podľa vicepremiérky Márie Kadlečíkovej problémy s využitím peňazí v oblasti dopravy: „Doteraz sme dokázali perfektne zvládnuť projekty cestnej a železničnej dopravnej infraštruktúry, pretože máme výborné investorské kapacity.“
Na projekty v životnom prostredí sme dokázali minúť len 28 percent z plánovanej polovice peňazí z ISPA, ktorá na ne pôvodne mala ísť. Od tohto roku však Slovensko musí presne dodržiavať schému polovica na dopravu, polovica na životné prostredie. „Inak o peniaze prídeme,“ povedala Kadlečíková.
Z peňazí ISPA sa financuje prestavba čistiarne odpadových vôd v Trenčíne a čistiarne a kanalizácie v Komárne, naplánovaná je rekonštrukcia čistiarní vôd v Nitre a Banskej Bystrici.
Bruselu pri posudzovaní našich projektov prekáža nevyjasnenosť vlastníckych vzťahov vo vodnom hospodárstve. „Zabraňuje to jednoznačne určiť konečných príjemcov prostriedkov a odhadnúť ich manažérsku kapacitu a finančnú situáciu. Boli sme vážne upozornení, že práve v oblasti životného prostredia by sme mohli prísť o určité projekty,“ povedala Kadlečíková po rokovaní o ISPA v Bruseli.
Ohrozený je aj projekt čistiarne odpadových vôd v Nitre. Konečným prijímateľom európskej pomoci (takmer 5,2 milióna eur) by malo byť mesto Nitra, ale pre nevyjasnenosť vlastníckych vzťahov v hospodárení s vodou sa projekt ešte ani nezačal. „Prakticky sa môže stať, že by sme o tento projekt prišli. Vstupujem preto do rokovaní s Fondom národného majetku,“ povedala Kadlečíková.
Únia Slovensku vyčíta aj neochotu liberalizovať cenu vody. „Je to jedna z podmienok, ktorú Brusel vyžaduje, a my sme sa ňou ešte nezačali zaoberať.“
Kadlečíková zopakovala, že návrh Európskej komisie prispievať kandidátskym krajinám po vstupe menšími sumami na poľnohospodárstvo a regióny ako doterajším členom je pre Slovensko neprijateľný. „Návrh komisie je východiskovým rámcom pre ďalšie diskusie,“ myslí si.
(mar)