
Generálny tajomník NATO George Robertson minulý týždeň vyhlásil, že aliancia nebude automaticky podporovať ďalší postup amerického protiteroristického ťaženia. Včera sa v Ríme stretol s ruským ministrom obrany Sergejom Ivanovom. Ten rozšírenie protiteroristického boja o Irán, Irak či severnú Kóreu odsúdil priamo. FOTO - REUTERS
TEHERÁN, WASHINGTON - Irán včera varoval Spojené štáty, aby ho prestali obviňovať so spolupráce s terorizmom po tom ako americký minister zahraničných vecí Donald Rumsfeld obvinil iránske orgány, že ukrývajú členov teroristickej siete al-Káida.
Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Hamíd Rézá Asefi odmietol Rumsfeldove obvinenia a slová Georgea W. Busha, ktorý minulý týždeň vyhlásil, že Irán vyvíja zbrane masového ničenia ako súčasť „osi zla“ spolu s Irakom a severnou Kóreou. „Dúfam, že Američania neurobia takú veľkú a nenapraviteľnú chybu,“ povedal Asefi, keď sa ho opýtali na možnosť amerického útoku na Irán. „Bolo by lepšie, keby sa americkí predstavitelia vyjadrovali na základe skutočností, a nie predstáv,“ dodal.
Rumsfeld v nedeľu nepriamo vyhlásil, že Teherán zrejme pomáha členom al-Káidy a bývalým predstaviteľom Talibanu pri úteku do Iránu.
Washington pritom pred vlaňajšími teroristickými atentátmi na USA dával najavo záujem o zblíženie s Teheránom. Oba štáty prerušili diplomatické styky v roku 1980 po tom, ako iranskí radikálni študenti obsadili koncom roku 1979 americké veľvyslanectvo v Teheráhe a 444 dní v ňom zadržiavali tamojší personál.
Teraz ale aj americký minister zahraničných vecí Colin Powell vyhlásil, že Irán, Irak a severná Kórea „nekonajú v súlade s očakávaniami 21. storočia“.
V prípade Iránu sa niektorí analytici, citovaní agentúrou Reuters, zhodujú, že Bush zaradením Teheránu do osi zla prispel k utlmeniu reformných krídiel iránskeho režimu.
Opačne sa k „iránskej“ otázke stavajú špičky Európskej únie, Ruska alebo predstavitelia Organizácie Spojených národov (OSN).
Ruský minister obrany Sergej Ivanov napríklad po stretnutí NATO - Rusko v Ríme vyhlásil, že Moskva nebude brať do úvahy slová amerického prezidenta Georgea Busha o Iráne ako o jednej z krajín tvoriacich os zla. „Sme presvedčení, že jadrová centrála, ktorú buduje Irán, zodpovedá tej, ktorú chcú USA vybudovať v severnej Kórei,“ vyhlásil Ivanov po stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Georgeom Robertsonom.
Európska únia sa síce v niektorých prípadoch s Washingtonom zhoduje aj v otázke Iránu. Ide však predovšetkým o protiizraelské iránske skupiny.
Podľa agentúry Reuters aj Veľká Británia, najbližší spojenec USA v Európe, dal najavo, že bude aj naďalej rokovať s iránskym reformistickým krídlom a na druhej strane vysielať signály oficiálnym iránskym miestam. „Európske krajiny… naďalej udržiavajú vzťahy a dialóg s Iránom,“ píše sa v stanovisku iránskeho ministerstva zahraničných vecí.
(taa, reuters, čtk)