Pakistanská polícia je zatiaľ neúspešná. Všetky stopy, ktoré mala, sa ukázali falošné. Ale nezlyháva len ona. V situácii bez nových informácií robia chyby aj americké médiá. Silou-mocou by chceli priniesť rozhodujúcu správu: v horšom prípade, že Pearl už nie je živý, v lepšom, že sa ho podarilo zachrániť.
Len tak sa mohlo stať, že televízia ABC v nedeľu odvysielala správu, že v Karáči polícia našla Pearlovo mŕtve telo. O necelú hodinu, keď jej „zaručenú“ správu už prebrali ďalšie televízie a agentúry, sa ABC ospravedlnila. Bola jediná, ktorá si dokázala priznať chybu. To však nič nemení na tom, že ABC sa naháňala za senzáciou. Tou je teraz Pearlov život.
Čo sa s Pearlom deje, nevie nikto. Uniesli ho ľudia, ktorí sami seba označili za členov skupiny Národné hnutie za obnovu pakistanskej suverenity. Pearl je ich vôbec prvou akciou. Únoscovia sa ozvali vydavateľovi Wall Street Journal s požiadavkou, aby Američania prepustili pakistanských väzňov, ktorých pochytali v Afganistane.
Od 23. januára sa spustila vlna najrôznejších e-mailov, ktoré vydavateľa a ostatné médiá bombardujú zaručenými správami o Pearlovom osude, ale aj novými a novými požiadavkami. Americkí i pakistanskí vyšetrovatelia sú presvedčení, že tipy a výzvy na zaplatenie kaucií sú falošné. Od skutočných únoscov vraj prišli len dve správy: s požiadavkami a časovým ultimátom.
Práve e-mailové odkazy sú jedným z dôvodov, prečo sa polícii nedarí. Pearlov únos sa stáva internetovou záležitosťou. So všetkým, čo k tomu patrí: zmenené mená, adresy a virtuálna realita.
Najmä médiá s tým majú problém. Pokúšajú sa síce všetky informácie overovať, ale úsilie byť prvý ich tlačí aj do rizika. Šéfovia spravodajstva ABC dlho váhali, či správu o údajne Pearlovom mŕtvom tele odvysielať. Keď reportér Jeffrey Kofman zohnal aj výpoveď vysokopostaveného pakistanského policajta, ktorý všetko potvrdil, išli s tým von.
Hovorca Wall Street Journal Steven Goldstein je nahnevaný: „Nechápem, ako mohli CNN, NBC, CBS a agentúry tvrdiť, že správu overili, keď to neurobili. Ísť von s informáciou, že zomrel človek, a neoveriť si to… Našťastie jeho rodina nemala práve vtedy zapnutú televíziu.“
Zrazu zneisteli aj šéfovia médií. Prípad Pearl je osobnou tragédiou novinára. Veľmi dobre si však uvedomujú, že riskujú aj oni. Ak by zopakovali chybné správy, veľmi rýchlo by mohli stratiť dôveryhodnosť. Podľa denníka The Washington Post jeden zo šéfov ABC Paul Friedman zúril. Keď mu jeho reportéri telefonovali, že sa ich zaručená tutovka ukázala ako kačica, vyhlásil: „Na budúce budeme čakať, až kým nám to neoverí šesť zdrojov.“
MATÚŠ KOSTOLNÝ