
Jospin (vľavo) a Chirac - päť rokov vládli bok po boku ako premiér a prezident.FOTO - TASR/AP
Prvé kolo francúzskych prezidentských volieb 21. apríla vlastne o ničom nerozhodne. Obaja hlavní rivali - prezident Jacques Chirac (neogaullistické Združenie pre republiku, RPR) a premiér Lionel Jospin (Socialistická strana, PS) sa už cítia v druhom kole.
Jediným prekvapením by mohlo byť, že by „tretí muž kampane“ z hry vypadol až v druhom dejstve. Tretím mužom má byť bývalý minister vnútra, šéf ľavicového Hnutia občanov Jean-Pierre Chev`e nement.
Pre dvoch najsilnejších kandidátov je prvé kolo volieb len akousi rozcvičkou pred druhým, prípadne pred parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia o pár týždňov neskôr. Začiatok prezidentských volieb patrí viac ako dvadsiatke kandidátov. Často veľmi kuriózne osobnosti sa na chvíľu postavia do svetla reflektorov.
Niektorí to robia preto, aby prezentovali svoju ideológiu. Ultranacionalista Le Pen (Národný front) varuje pred prisťahovalectvom, ktoré „nabúra rovnováhu súčasného sveta“. S okolo deviatimi percentami skončí zrejme na poctivom štvrtom mieste.
Iní ťažia z absurdity súboja dvoch „titanov“ - ako napríklad Chev`e nement, podľa ktorého vo Francúzsku nevyhrá žiadna politická vízia, pretože žiadna sa vo voľbách neprezentovala. Bývalý ľavicový minister zbiera hlasy z pravicového i ľavicového tábora. So Chiracom sa zhoduje v názore o silnom národnom štáte. Vie, že kritika Jospina mu priniesie hlasy pravice, vďaka ktorým sa môže prebojovať do druhého kola.
Dvaja hlavní kandidáti - aj keď kandidátmi vlastne oficiálne ešte nie sú - stavili oveľa viac na mediálne stratégie ako na vyjadrenia k závažným politickým výzvam. Chirac spochybňuje bilanciu Jospinovej vlády a premiér chce, aby verejnosť nezabudla na prezidentove korupčné aféry. Každé verejné vystúpenie, slovo i gesto má svoj význam.
Minulý týždeň zamestnávala médiá štatistika o zvyšujúcej sa zločinnosti. To bol gól do Jospinovej brány. Dlhotrvajúci trend nárastu zločinnosti trvá vo Francúzsku od roku 1997, keď sa vlády chopila ľavica. To s chuťou pripomína pravičiar Chirac.
Ľavicový premiér tiež viackrát minulý mesiac skóroval, i keď na percentách sa to veľmi neodrazilo. Chirac podľa najnovšieho prieskumu vedie s 24, len o dva body pred Jospinom. Chiracove aféry pripomenulo odstúpenie sudcu Erika Halphena, ktorý sa zaoberal prezidentovými korupčnými aférami. Aj správa, že sa do Francúzska dobrovoľne vráti bývalý lokálny politik RPR Didier Schuller, ktorý je na úteku pre korupčné obvinenia.
Neprehľadná aréna viac ako 20 kandidátov, ku ktorým pribúdajú ďalší, poukazuje na pestrosť francúzskej demokracie. Na prezidentskom defilé sa zúčastnia zelení (Noel Mam`e- re), trockisti (Olivier Besancenot), liberáli (Alain Madelin), komunisti (Robert Hue), marxisti, (Arlette Laguillerová), ale i inteligencia, utopisti alebo strana lovu, ktorá má v programe loviť vtáky v období migrácie.
Skutočná politická moc sa však bude zrejme ďalej centralizovať v rukách jednej z dvoch hlavných strán. Predvolebné prieskumy preukazujú, že doterajšie obdobie spolužitia prezidenta a premiéra z opačného tábora si už Francúzi neželajú.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ