
Béla Bugár: „Ak koaliční partneri návrh dohody poznali a my nie, je predpoklad, že rokovali za naším chrbtom.“ FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
av Chlebo a Zsolt Németh. Vyplýva to z neoficiálnych dokumentov, ktoré získal denník SME.
Oficiálna reakcia maďarskej vlády na nové znenie spoločného vyhlásenia ešte nie je známa. Zsolt Németh však minulý týždeň povedal, že slovenský návrh obsahuje nové prvky, a maďarská strana oznámila, že bude trvať na budapeštianskej dohode štátnych tajomníkov z januára tohto roku.
Štátny tajomník Chlebo je pokojný. Podľa neho slovenská strana vypracovala vyvážený dokument. O reakcii Budapešti hovorí: „Otázka znie, či bude stanovisko také, že v plnom rozsahu akceptujú návrh, alebo bude treba diskutovať o niektorých formuláciách.“
Dokument, ktorý odoslala slovenská strana maďarským kolegom, obsahuje napríklad preambulu. Ide o jeden z nových prvkov. Chlebo však oponuje, že úvahy boli aj o preambule.
V jej návrhu sa uvádza, že vlády Slovenska a Maďarska majú na zreteli, že veľmi účinným opatrením na dosiahnutie stability v regióne sú dobré vzťahy medzi susedmi, a uvedomujú si potrebu vyhnúť sa akejkoľvek podpore separatistických tendencií národnostných menšín v oblasti strednej Európy.
V navrhovanom texte dohody sa píše, že maďarská vláda oceňuje vysokú úroveň záštity nad maďarskou menšinou na Slovensku. Slovenská vláda zase vyjadruje očakávanie, že Maďarsko bude venovať zvýšenú pozornosť skutočnému zlepšeniu situácie slovenskej menšiny v Maďarsku.
„Text, ktorý teraz vidím, je iný,“ povedal šéf SMK Béla Bugár o návrhu dohody, ktorý mu predložil denník SME. Podľa neho niektoré koaličné strany si mali možnosť pozrieť návrh dohody, ktorý odoslal rezort zahraničia do Budapešti, ale SMK nie. „Nemožno meniť predrokovaný text. Ak sa však zmení, začnú sa nové rokovania,“ povedal.
Predseda SOP Pavol Hamžík povedal, že nový návrh rezortu diplomacie podporuje. Na poznámku, že sa líši od budapeštianskej dohody štátnych tajomníkov, reagoval: „V medzinárodnom práve platí, že kým nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič. Odsúhlasené veci na úrovni štátnych tajomníkov nie sú pre nikoho záväzné. Konečné stanovisko prijímajú ministri zahraničia a vlády.“
Hamžík dodal, že pred poslednou koaličnou radou požiadal Chleba o návrh dohody, ktorú Slovensko adresovalo Budapešti. „Dokument som si prečítal a vrátil som mu ho. Rovnakú možnosť mal aj podpredseda vlády Csáky, ktorý sa zúčastnil na rokovaní koaličnej rady.“
Podľa Bugára v skutočnosti koaličná rada nemala o návrhu dohody čo rokovať. „Ak však už koaliční partneri návrh dohody poznali a my nie, je predpoklad, že rokovali za naším chrbtom.“
Téma tzv. krajanského zákona sa dnes dostane aj na program rokovania vlády a parlamentu. Zahraničný výbor Národnej rady už schválil návrh vyhlásenia k zákonu o zahraničných Maďaroch.
Pôvodný predpoklad bol taký, aby k spornému zákonu prijali spoločnú dohodu slovenská a maďarská vláda. Vyhlásenie Národnej rady k zákonu by potom už bolo zbytočné, lebo aj tak nič nevyrieši. Dohoda vlád však chýba. „A o čom bude v parlamente vlastne informovať slovenská diplomacia, neviem,“ dodal Béla Bugár.