Aj anglickí kriketisti (na snímke sú v strede Geraint Jones a vľavo Marcus Trescothick) včera zvažovali odklad víkendového stretnutia s Austráliou. FOTO - REUTERS |
LONDÝN, BRATISLAVA - Štvrtkový teroristický útok v Londýne ochromil celý britský šport len na chvíľu. Večerné dostihy v Epsome usporiadatelia zrušili. Odpadla aj slávnostná tlačová konferencia víťazstvo kandidatúry Londýna na usporiadanie olympijských hier v roku 2012 a plánovaný prelet helikoptérou nad mestom. Väčšina športových podujatí však napokon pôjde podľa plánu.
"Pred zápasom s Novým Zélandom v Aucklande si uctíme pamiatku obetí minútou ticha, ale hrať budeme. Zrušiť také veľké športové podujatie, na ktoré sa tešia milióny ľudí v Británii i v Írsku, to by nahrávalo teroristom. Presne to chcú. Aby sme na ich hrozby rezignovali a život sa zastavil," cituje agentúra Reuters trénera výberu britských a írskych rugbistov Billa Beamonta. Do Aucklandu sa na zápas vybralo zhruba 20-tisíc fanúšikov vrátane princa Williama.
Na závodisku v Epsome bola otázka zrušenia dostihov témou na dlhé minúty. "Sedeli sme dlho, kým sme sa napokon rozhodli odvolať ich," priznal pre bbc riaditeľ trate Andrew Cooper. Šéf pretekov Stephen Wallis: "Zabávať sa v tieni londýnskej tragédie by nebolo správne. Cítili sme, že ľudia potrebujú byť inde ako u nás v hľadisku." Rovnako zmýšľali aj futbalisti. Chelsea odložila slávnostný podpis zmluvy s obrancom Asierom del Hornom, ktorého za 8 miliónov libier kúpila zo španielskeho Athletica Bilbao.
Na nedeľu naplánované preteky F1 v britskom Silverstone rovnako ako budúcotýždňový slávny British Open v golfe v St. Andrews sa konať budú. Kriketisti o víkendovom zápase s Austráliou ešte včera zápalisto rokovali. "Nechám to na kompetentných. Ak rozhodnú, že hrať máme, tak budeme. Fanúšikovia by v takýchto krušných hodinách mali byť doma s rodinou, ale ak si budú môcť zapnúť televízor a pozrieť si priamy prenos z kriketu, určite im to pomôže," myslí si pálkovač anglického tímu Marcus Trescothick.
Bombový útok na Londýn len deň po tom, čo mesto vyhralo olympijskú bitku o Hry v roku 2012, logicky vyvolal aj otázku, či obe udalosti nemajú nejaký súvis. "Je to len nešťastná zhoda náhod," vyhlásil ešte počas zasadania MOV v Singapure starosta Londýna Ken Livingstone. "Aj ja by som rád veril tomu, že to spolu nijako nesúvisí," povedal pre denník The Sun britský olympijský víťaz v behu na 4x100 m Darren Campbell. V čase útokov bol s deťmi na pretekoch v Manchestri. "Keď som sa to dopočul, musel som sa nad všetkým hlboko zamyslieť. Rozrušilo ma to a začal som uvažovať, čo je v živote dôležité. A tie deti, s ktorými som práve bol, určite sú. Ak niekto môže zmeniť svet, tak sú to práve ony."
Dvojnásobnú olympijskú víťazku z behov na 800 a 1500 m z Atén Kelly Holmesovú útoky rozzúrili. "Je nechutné a zbabelé, čo sa tu dnes deje. Veľmi by som si želala, aby existoval spôsob, ako obetiam útokov pomôcť. Jedno však viem iste. Nech teroristi zaútočia iks ráz, nikdy nevyhrajú. Ak by sa takýmto spôsobom snažili okrem iného dokázať aj to, že sa olympiády vzdáme, vybrali si zlé mesto. Olympijského ducha z nás nevyženú. Nikdy."
Tridsaťpäťročnú Holmesovú stále zaráža, ako rýchlo sa môže prihodiť nešťastie. "Ešte nedávno sme sa tešili z Wimbledonu. Potom prišiel Live8, vzápätí sme vyhrali olympijskú kandidatúru a teraz nás kvári nešťastie. V jednu chvíľu oslavujete, v ďalšiu ste celkom dole. Je celkom možné, že medzi obeťami je aj niekto z tých, ktorí v stredu oslavovali na Trafalgar square naše víťazstvo. Život vie byť niekedy mimoriadne krutý." (rh)