BRATISLAVA - Väčšina našej verejnosti vie, že Slovensko pomáha chudobnejším krajinám a považuje to za správne. Hlavné ciele rozvojovej pomoci vidí v Afrike, Ázii a na Balkáne.
Prieskum na objednávku ministerstva zahraničných vecí urobil Inštitút pre verejné otázky. Sociologička Zora Bútorová z IVO hovorí, že väčšina ľudí verí, že štátna pomoc je efektívna, 40 percent si, naopak, myslí, že pomoc sa nedostane tým, ktorí ju potrebujú.
Európska komisia nedávno odporúčala, aby noví členovia únie dali na rozvojovú pomoc viac peňazí, ale Slovensko jej nevyhovie. Minister zahraničia Edurad Kukan povedal, že zatiaľ nemôžeme dať toľko, koľko únia nezáväzne žiada.
Slovenská vláda podporuje najviac projekty na Balkáne. Štátny tajomník ministerstva zahraničia Józesef Berényi to pripisuje lepším diplomatickým kontaktom na tomto území.
Slovensko za posledné dva roky dalo na rozvojovú pomoc takmer 9,5 milióna dolárov. Viac ako 87 projektov podporilo na Balkáne, ďalej v Ázii a v Afrike, povedal Berényi. Nedávno štát odpustil Iraku dlh 32 miliónov korún, rokuje sa odpustení dlhu Sudánu vo výške 1,2 miliardy korún.
Za najdôležitejšie opýtaní považujú pomáhať ľuďom v núdzi. Tretina z nich vraj sama na rozvojovú pomoc prispela. Až 70 percent ľudí je ochotných prispievať finančne aj materiálne ľuďom, ktorí to potrebujú.
Slováci napriek tomu dávajú na zbierky menej ako Česi, ale Bútorová si nemyslí, že sú skúpejší. Česi sú podľa nej šikovnejší organizátori.
Vplyv má podľa Bútorovej aj výchova. "Krásny projekt je Panáčik pre Afganistan," hovorí. Učiteľky hovoria deťom v škole o krajine a tie potom napríklad vyzbierajú papier a získajú tak nejaké peniaze pre svojich rovesníkov v Ázii. S nápadom prišla organizácia Človek v ohrození.
"Škoda, že televízia neodvysielala koncert Live 8, veľmi ma to sklamalo, malo to presne tú výchovnú funkciu," povedala Bútorová. S celebritami šoubiznisu sa podľa nej mladý človek skôr stotožní ako s politikmi.
Podľa prieskumu, ktorý pre SME urobila agentúra Markant, si viac ako 70 percent ľudí myslí, že Slovensko by malo pomáhať šíriť demokraciu v zahraničí. (rk)
Ako pomáha Slovensko rozvojovým krajinám
- zbierkami, ktorá organizujú mimovládne organizácie,
- grantmi, ktorá rozdeľuje ministerstvo zahraničných vecí pre mimovládky a súkromný sektor na prácu na Balkáne, v Ázii či Afrike,
- cez Európsku úniu pomocou colných sadzieb podporuje prísun niektorých tovarov z rozvojových krajín,
- odpúšťa dlhy