Každý má svojich priateľov aj nepriateľov, tvrdil novinárom Ivan Slavkov po tom, ako ho včera vylúčili z Medzinárodného olympijského výboru. FOTO - AP |
Kým bol v Bulharsku pri moci Todor Živkov, patril Ivan Slavkov k najvplyvnejším mužom v štáte. Aj vďaka tomu, že mal za manželku jeho dcéru Ľudmilu. Najskôr šéfoval štátnej bulharskej televízii, potom bulharskému olympizmu a v roku 1987 sa dostal aj do Medzinárodného olympijského výboru. Včera ho z neho vylúčili.
Slavkova vlani nachytali na hruškách investigatívni reportéri britskej televíznej spoločnosti BBC. Predstierajúc, že sú z agentúry New London Ventures a zastupujú britských obchodníkov, oslovili ho so žiadosťou, aby pomohol získať hlasy za kandidatúru Londýna. Kamerou tajne nakrútili zábery, na ktorých Bulhar na otázku, či členovia MOV budú žiadať výhody, odvetil: "Áno, do istej miery sú zaujímavé. Niektorí sú obchodníci."
Britským žurnalistom sa v stretnutí so štyrmi ľuďmi z olympijského zákulisia podarilo získať prísľub 54 hlasov za Londýn. Dvadsaťtri garantoval bývalý generálny riaditeľ Ázijských olympijských výborov Kuvajťan Abdul Muttaleb Ahmad. Ďalších sľuboval maďarský agent Gábor Komjaty, podľa ktorého "normálne" stojí jeden hlas 240-tisíc eur "plus vedľajšie výdavky", ale aj Egypťan Mahmud El-Farnawi.
Stretnutie so Slavkovom pre žurnalistov BBC zorganizoval v Belehrade žijúci agent Goran Takač, syn bývalého vplyvného funkcionára z prostredia MOV Artura Takača, slovenského rodáka, ktorý sa minulú zimu za neznámych okolností bez stopy stratil na lyžovačke. So Slavkovom mal zvlášť dobré styky, lebo jeho agentúra pomáhala Sofii, keď kandidovala na ZOH. Takač junior hovoril o možnosti zabezpečiť hlasy 15-20 členov MOV, pričom siedmi až desiati budú za to chcieť peniaze, čo si vyžiada 2,5 až 3 milióny dolárov.
Vlani v auguste Slavkova exekutíva MOV suspendovala. Včera, v druhý pracovný deň singapurského 117. zasadania predostrela plénu návrh na jeho vylúčenie. Šesťdesiatpäťročný Bulhar sa dvadsať minút bránil, tvrdil, že o skrytej kamere vedel a všetko len hral v snahe pomôcť odhaliť korupciu v MOV.
Drvivá väčšina kolegov mu však neuverila. V tajnom hlasovaní bolo za vylúčenie podstatne viac ako potrebné dve tretiny - vyslovilo sa zaň 84 zo 101 prítomných (12 bolo proti, piati sa zdržali).
Posledných päť rokov nútene opustilo MOV trinásť jeho členov. Desiati z nich doplatili na korupčnú aféru okolo voľby Salt Lake City za dejisko zimnej olympiády 2002. Pred desiatimi mesiacmi MOV vylúčil Indonézana Mohamada Hasana z Indonézie, obchodného partnera bývalého indonézskeho diktátora Suharta, ktorého doma za korupciu a podvody odsúdili na šesť rokov žalára. Na olympijskej pôde sa jeho prípad ťahal tri roky. V kauze Slavkov padlo rozhodnutie po roku. Bulharsko odteraz nemá v najvyššom olympijskom orgáne zastúpenie.
Slavkov ostal najvplyvnejším mužom bulharského športu aj po zmene režimu - v roku 1995 ho dokonca zvolili aj za predsedu futbalového zväzu. Pod tlakom kauzy sa šéfovských funkcií v NOV aj vo futbalovom zväze do vyriešenia prípadu vzdal.
(mo)