Tisícka môže ročne zarobiť aj 500 korún

BRATISLAVA - Obľuba podielových fondov medzi ľuďmi stále rastie. V máji prekročil majetok, ktorý investovali do fondov, hranicu 100 miliárd korún.

BRATISLAVA - Obľuba podielových fondov medzi ľuďmi stále rastie. V máji prekročil majetok, ktorý investovali do fondov, hranicu 100 miliárd korún.

"Neustále klesajúce úrokové sadzby na vkladových produktoch komerčných bánk nútia ľudí rozmýšlať aj nad inými formami investovania. Jednou z nich sú aj podielové fondy," povedal analytik Poštovej banky Miroslav Šmál. Podielové fondy ponúkajú vyšší výnos než banky, investori však znášajú vyššie riziko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podielové fondy predstavujú formu kolektívneho investovania. Fond spravuje správcovská spoločnosť. Za peniaze vybrané od investorov nakupuje akcie, dlhopisy alebo iné cenné papiere. Ak sa jej darí umiestňovať peniaze úspešne, jej klienti dosahujú zisk. Vždy však existuje riziko, že investori o časť vložených peňazí prídu.

SkryťVypnúť reklamu

Vo fondoch možno o peniaze aj prísť

Najväčšie nebezpečenstvo je pri akciových fondoch. Ceny akcií sú citlivejšie než iné aktíva, na ktoré sa sústreďujú správcovské spoločnosti. Akcie sa môžu ľahšie a rýchlejšie oslabiť než napríklad dlhopisy a peniaze investorov sa tak znehodnotia.

Akciové fondy však vyššie riziko vyvažujú vyššími výnosmi. Medzi akciovými fondmi je až päť, ktoré za posledný rok dosiahli viac ako 50-percentný zisk. Za nimi v ziskovosti nasledujú zmiešané fondy. Najúspešnejší z nich dosiahol ročný výnos vyše 23 percent.

Najmenej vynášajú peňažné fondy. Najúspešnejší z nich - SPORO Korunový peňažný - pripísal klientom za posledný rok 3,56-percentný úrok.

Do peňažných fondov smeruje viac ako polovica všetkých investícií. V súčasnosti je v nich vyše 51 miliárd. Sú najbezpečnejšie a klienti majú najväčšiu istotu, že o investované peniaze neprídu. Len dva peňažné fondy skončili za posledný rok so záporným výsledkom. V tom "najstratovejšom" fonde Pioneer Funds - Multi Currency Strategy investori stratili 0,16 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Poradiť je ťažké

Do ktorých fondov sa oplatí investovať, je podľa analytikov ťažké povedať. Každému človeku vyhovuje niečo iné a má aj inú odvahu znášať riziko.

"Pokiaľ ide o odporúčania, žiadne nemám, ide o individuálnu záležitosť. Rozhodne sa dá dôverovať všetkým správcovským spoločnostiam, za ktorými sú silné medzinárodné finančné skupiny, čo je prípad väčšiny správcovských spoločností na Slovensku," povedal analytik spoločnosti Symsite Research Vladimír Dohnal. Keďže peňažné fondy vykazujú čoraz nižšie zhodnotenie, potenciálnym investorom by odporúčal skôr dlhopisové fondy. Tie pri nízkom riziku prinášajú vyšší výnos ako peňažné fondy.

Podľa Miroslava Šmála je pri investičnom rozhodnutí veľmi dôležitý čas, na ktorý chce investor peniaze investovať. "Pri dlhodobejšej investícii na niekoľko rokov a ochote podstúpiť vyššie riziko sa ako veľmi zaujímavé javia najmä akciové fondy krajín V4, ale aj iné druhy akciových fondov," hovorí Šmál. Pri akciových fondoch hrozí, že krátkodobo budú strácať. Dlhodobo sú však všetky väčšinou ziskové. Naopak pri kratšej dobe investovania sú vhodnejšie peňažné a dlhopisové fondy. Tie síce zaznamenávajú nižšie výnosy ako akciové, ale investor získa väčšiu istotu, že nepríde o svoje peniaze.

SkryťVypnúť reklamu

Zaistené fondy

Viaceré správcovské spoločnosti, ale aj banky ponúkajú takzvané zaistené investície. "Sú určené pre investorov, ktorí by radi zhodnotili svoje úspory iným spôsobom ako na vkladoch v bankách, ale doteraz sa obávali rizika poklesu hodnoty svojej investície," hovorí Daniela Šuranová z ČSOB Asset Management.

Klient má v zaistených fondoch určený maximálny a minimálny úrok, ktorý môže získať. Má tak istotu, že dosiahne aspoň minimálne zhodnotenie svojich peňazí a ak sa bude fondu dariť, môže získať až najvyšší možný úrok. Ak by sa však fondu darilo veľmi dobre, dostane vždy len ten maximálny úrok, ktorý má v zmluve. Zvyšok si nechá správcovská spoločnosť. Na podobnom princípe funguje napríklad Garantovaná investícia od Tatra banky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 729
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 163
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 787
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 356
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 733
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 263
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 252
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 344
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu