VYSOKÉ TATRY, BRATISLAVA - V časti zničeného lesa nad Kyselkou v Starom Smokovci včera sadili smrekovce, borovice-limby a kosodrevinu. Sadenice kúpili zo zbierky Na obnovu tatranských lesov, kde je dnes 35 miliónov korún. Lesníci Štátnych lesov TANAP-u chcú všetky peniaze použiť na nákup sadeníc, ktoré vysadia na 1300 hektároch nad Cestou slobody od Tatranských Matliarov po Vyšné Hágy. Majú spevniť svah zasiahnutý eróziou po vetrovej kalamite a pomôcť udržiavať vlahu, čo zníži riziko požiarov.
Výsadba tatranského lesa potrvá 10 až 15 rokov. Šéf lesov TANAP-u Peter Líška, hovorí, že lesníci pomôžu prírode "dosiahnuť drevinové zloženie, aké by mal mať prirodzený les" vrátane rozdielneho veku drevín. Les totiž nevysadia naraz.
Július Novotný z Lesníckeho výskumného ústavu vo Zvolene hovorí, že sa počíta s nižším zastúpením smreka a s vytvorením stabilnejšieho zmiešaného lesa so smrekom, jedľou, smrekovcami a aj listnatými stromami, najmä javorom, jarabinou a jaseňom. Les tak bude odolnejší voči klimatickým zmenám aj kalamitám a zároveň pestrejší. "Ak znížime zastúpenie smreka, ktorý je hostiteľom lykožrúta, znížime aj lykožrútové ohrozenie," hovorí Novotný. "Aj lykožrút reaguje na klimatické zmeny, otepľovanie klímy spôsobuje, že ak v minulosti vyletel do 900 metrov, dnes máme lykožrútové kalamity aj vo výške 1200 - 1400 metrov."
Klimatické zmeny ovplyvňujú aj zloženie nového lesa, listnaté druhy ako buk, javor či jaseň sa prirodzene posúvajú do vyšších pásiem, zatiaľ čo z podhorskom a horskom pásme bude smrek postupne ubúdať.
S projektom revitalizácie súhlasí aj Správa TANAP-u. "Pozitívne hodnotíme, že lesníci si uvedomili chyby z minulosti, najmä to, že smrek nemôže mať také výrazné zastúpenie," povedal šéf správy Tomáš Vančura. Zalesnenie však môžu podľa neho sťažiť dnešné lesnícke práce - vyčistené územie je extrémne suché a pôda, po ktorej sa pohybovali lesné mechanizmy, príliš stlačená, bez vody a vzduchu. Preto považuje za dôležité nechať časť územia na samovývoj a sledovať, ako les obnoví samotná príroda. (haj, sita)