TATRANSKÁ LOMNICA - Štátne lesy TANAP-u dôrazne odmietajú vyjadrenia členov mimovládneho výboru Naše Tatry, podľa ktorých osem posledných požiarov vo Vysokých Tatrách spôsobili lesníci spaľovaním zvyškov po ťažbe. Pretože ide o závažné obvinenie, chcú zvážiť právne kroky na ochranu dobrého mena.
Hovorca lesníkov Marián Šturcel povedal, že podľa štatistiky okresného hasičského riaditeľstva v Poprade horelo v lese, ktorý spravujú štátne lesy päťkrát, pričom ani raz sa nezistilo, že by lesníci porušili protipožiarne predpisy.
Šéf popradských hasičov Ondrej Šproch odmieta, že by za požiare boli zodpovední lesníci, lebo ani v jednej lokalite, v ktorej horelo, nepracovali. Potvrdil však, že všetky požiare založili ľudia z neopatrnosti pri manipulácii s ohňom. Kto je za požiare zodpovedný, vyšetruje polícia, vinník je známy iba pri aprílovom požiari pri Novej Lesnej, ktorý založili deti.
Minister pôdohospodárstva Zolt Simon hovorí, že lesníci robia svoju prácu, uvedomujú si možné riziko a predchádzajú mu.
Šéf lesov TANAP-u Peter Liška potvrdil, že lesníci spaľujú zvyšky po ťažbe a drevený odpad, odmietol však, že by založili požiar.
Šproch hovorí, že riziko požiarov zvyšujú skôr požiadavky ochranárov nechať na kalamitisku drevnú hmotu.
Ochranári tvrdia, že ide o zlú interpretáciu. Juraj Lukáč zo združenia Vlk tvrdí, že žiadajú ponechať všetku drevenú hmotu v bezzásahovej časti parku, zatiaľ čo v ostatných lokalitách nie sú proti vyčisteniu územia. Ak zostane na územiach v bezzásahovej zóne všetko popadané drevo, zabráni to vstupu ľudí, ktorí by mohli požiar založiť a hrubé stromy zvalené na seba sa podľa neho ťažko zapália.
Správa TANAP-u žiada ponechať v bezzásahovej časti všetko drevo a v okrajových častiach 10 - 30 percent drevnej hmoty, odmieta však, že by to mohlo zvyšovať riziko požiarov, pretože v lokalite zostanú najmä koreňové koláče alebo stojace zlomené stromy. Intravilány obcí sa môžu čistiť úplne.
(tasr, haj)