Americký herec Michael Pitt so svojou priateľkou Jamie Bochertovou v Karlových Varoch. FOTO - ČTK |
dni je čisto fiktívny, nie je to životopis. Je to skôr film o povahe samovraždy ako takej. Nie je to film o Kurtovi Cobainovi, ale skôr film pre Kurta Cobaina."
Film Gusa Van Santa súťažil na tohtoročnom filmovom festivale v Cannes. Posledné dni majú skôr formu úvahy - úvahy o osude talentovaného, ale veľmi komplikovaného hudobníka - než klasickú filmovú formu. "Film nemal takmer žiadny scenár, všetko, čo som dostal do rúk, bol asi dvanásťstranový námet. Nakrúcalo sa len asi sedemnásť dní, a väčšinu času sa improvizovalo. Najlepšie na nakrúcaní boli náhody. A Gus Van Sant pri práci vytvára veľký priestor pre náhody. Dovtedy som nikdy týmto spôsobom nepracoval."
Pitt musel kvôli úlohe zmeniť výzor: "Musel som schudnúť, ale keďže som svoje chudnutie nekonzultoval so žiadnym odborníkom, chudol som veľmi nezdravo. Potreboval som vyzerať ako drogovo závislý človek."
Michael Pitt účinkoval napríklad aj vo filme M. Nighta Shyamalana Osada. "Robil som to len pre peniaze. Ale za tie peniaze som si nekúpil autá alebo drahé oblečenie, ale minul som ich na nahrávanie vlastného albumu," hovorí herec, ktorý je lídrom hudobnej skupiny Pagoda a jeho vlastné skladby odznejú aj vo filme Posledné dni.
U nás sme mohli Pitta vidieť aj vo filme Bernarda Bertolucciho Snílkovia: "Bertolucciho som si obľúbil aj ako človeka. V Európe je však pozícia režiséra úplne iná ako v Amerike. V Európe to, čo režisér povie, aj platí. Kvôli tomu sme sa na začiatku nakrúcania aj dosť hádali."
Pitt má v súčasnosti rozbehnuté tri filmové projekty, no hudba má, podľa jeho slov, v jeho živote jasnú prednosť.
Autor: Ildikó Pongó, Karlove Vary(Autorka je filmová publicistka)