Armstrongove parametre
Tepová frekvencia (min) 32-34
Pulz v etape 124-128
Pulz v časovke 188-192
Maximálny pulz 201
Kapacita pľúc 85 ml vzduchu na kg hmotnosti
Maximálny výdaj energie 600 wattov
Telesný tuk 4-5 percent
"Lance vydrží tam, kde ostatní končia. Nikto by sa neodvážil podstúpiť to, čo on," citoval kondičného trénera amerického cyklistu Lanca Armstronga Chris Camichael časopis Sport magazín.
"Kedysi sa ma ktosi opýtal, aké mám potešenie z takého tréningu. Potešenie? Nechápem otázku, odpovedal som. Nerobím to pre potešenie, ale pre bolesť. Tí, ktorí chcú najviac vyhrať, musia tiež najviac vytrpieť," napísal vo svojej autobiografii Lance Armstrong.
Američan, ktorý v drese Discovery Channel útočí na siedmy triumf v Tour de France, je najčastejšie testovaným jazdcom na doping. V tejto sezóne má za sebou už šesť kontrol. Poslednú absolvoval necelých 24 hodín pred štartom úvodnej časovky tohtoročného 92. ročníka Tour.
Organizátori potvrdili, že jej šesťnásobný víťaz 24 hodín pred štartom odovzdal vzorky krvi a moču priamo v hoteli v Nantes, kde štáb a pretekári tímu Discovery Channel našli svoj prechodný domov. Armstrong bol jediným mužom, ktorý pred Tour absolvoval až dve kontroly. "Išlo o náhodu. Nebolo zámerom Armstronga zdiskreditovať alebo vykoľajiť z koncentrácie," povedal francúzsky minister športu Jean-Francois Lamour.
Armstrong nebol počas svojej kariéry nikdy pozitívny na doping. Za jeho úspechmi však nestojí iba vražedný tréning, ale aj výnimočné fyzické dispozície. Podľa Sport magazínu dokáže Armstrong pri dvadsaťminútovom stúpaní vyvíjať neustále energiu 500 wattov. To by 25-ročný zdravý človek zvládol iba tridsať sekúnd a trénovaný hokejista tri minúty.
"Má výnimočne veľké srdce a nízku hladinu laktátu (splodiny spaľovania energie), no ešte v dvadsiatich rokoch mu chýbala svalová výkonnosť. Mal ju rozvinutú len na 25 percent kapacity," povedal jeden z lekárov pre americký New York Times.
Osem mesiacov po radikálnej liečbe rakoviny v roku 1996 testovali jeho telo znovu v záťaži. Nenašli v jeho organizme nič, čo by ho mohlo obmedzovať - okrem vlastnej vôle.
Pomer svalových vlákien, ktoré majú na svedomí pomalšiu únavu, u Armstronga ešte vzrástol zo 60 na 80 percent. K výnimočným výkonom ho predurčujú aj extrémne dlhé stehenné kosti a dvojnásobná kapacita pľúc v porovnaní s bežnou populáciou.
Na dohady o dopingovej stimulácii Američan v televíznej reklame ironicky hovorí: "Každý chce vedieť, na čo jazdím. Jazdím na svojom bicykli a rozbíjam si zadok šesť hodín denne. A na čo jazdíte vy?" (ju)