Zakrvavený David Zabriskie prichádza do cieľa utorňajšej časovky družstiev, v ktorej ho pád pripravil o žlté tričko vedúceho pretekára Tour de France. FOTO - SITA/AP
Akoby toho nebolo dosť. Škaredé pády a nehody priam lemujú športovú dráhu amerického cyklistu Davea Zabriskieho. V máji 2003 ho počas tréningu v Utahu zostrelila z cesty mladá žena za volantom. Našťastie sa to obišlo len so zlomenou nohou a zapästím. Len čo sa mu kosti zrástli a nabral kondičku, vydal sa na preteky po Európe. A po návrate domov sa na domácich pretekoch Redland Classic ocitol v hromadnej zrážke. Utrpel mierny otras mozgu, množstvo odrenín a tržných rán. Bicykel opäť zostal opustený.
Uvažoval o konci
"To boli najťažšie chvíle mojej krátkej kariéry. Rany na tele sa zahoja, o to som sa nebál, ale škrabance na duši ma trápili oveľa viac. Mal som čo robiť, aby som znovu nabral chuť a odvahu pokračovať. Keby nebolo doktorov, možno by som už cyklistiku nerobil. Uvažoval som o inej náplni života, no oni mi stále húdli, aby som sa rozhodol, až keď sa zotavím," priznáva 26-ročný rodák zo Salt Lake City na svojej oficiálnej stránke www.davezabriskie.com. "Viete, čo ma stálo síl, kým som sa po prvej havárii vrátil do sedla? Ako tvrdo som makal? A len čo som bol zase schopný bojovať o etapové vavríny, zranil som sa znovu. To ma nadlho odrovnalo. Všetka trpezlivosť bola tam."
Na cesty ho napokon vrátila pomsta. "Nie tej dáme, ktorá ma zrazila, ale životu. Tá šoférka neukončila moju kariéru. Postupom času som čoraz viac túžil dokázať, že sa nenechám zlomiť a dokážem sa vrátiť," priznal Dave v interview pre internetové stránky cyclingnews.com.
Spadol už aj na Tour
To ešte netušil, že na tohtoročnej Tour de France ho škaredý pád postihne znovu. Škvrna na ceste ho v utorňajšej časovke kilometer pred cieľom stihla obrať o žlté tričko vedúceho pretekára. Navyše mu lekári museli zašívať ruku, s kolenom musel ísť na röntgen a narazené rebrá ho boleli natoľko, že mal problémy nadýchnuť sa. Ledva preťal cieľovú pásku. Ale na rozdiel od predchádzajúcich pádov tentoraz Zabriskie pokračuje.
Už v drese dánskeho tímu CSC. Do vlaňajška jazdil za US Postal spolu s Lancom Armstrongom, ale keď vlani vyhral časovku na Giro d'Italia, prijal ponuku dánskej stajne. Na jeseň sa blysol 160 km dlhým úspešným sólo únikom na španielskej Vuelte a keď v nedeľu šokujúco vyhral časovku na Tour de France (zdolal aj Armstronga), stal sa po Tylerovi Hamiltonovi druhým Američanom s etapovým vavrínom zo všetkých troch najväčších cyklistických podujatí (Vuelta, Giro d'Italia a Tour de France). "Konečne som si užil aj príjemné pocity. Nikdy by mi nenapadlo, že zdolám aj Lancea," usmieval sa v nedeľu večer. Armstrong si po jeho páde, ktorý ho zrazil v priebežnom poradí Tour na deviate miesto, nechcel obliecť žlté tričko, ale keď mu organizátori pohrozili, že ho diskvalifikujú, radšej poslúchol. "Aj tak ma potešil. Vážim si jeho gesto," ďakoval mu Zabriskie.
Radšej bicykel než škola
Ak Dave prestane "priťahovať" asfalt, môže ešte ukázať veľa. Najmä v časovke je nedostihnuteľný. Stihol v nej získať titul majstra Ameriky, juniorského svetového šampióna i do 23 rokov. Matka Sheree musí byť naňho pyšná. V detstve jej totiž veľa radosti nepripravil. Škola ho nebavila, rád sa jej vyhýbal, a tak bolo matke ťažko uveriť, že to Dave aspoň s cyklistikou myslí vážne. Keď sa presťahoval do Olympijského tréningového centra v Colorado Springs, neváhala odšoférovať 1200 míľ, aby sa osobne presvedčila, či ju syn opäť neklame.
Našťastie, domov sa vracala uspokojená. Dave si život bez bicykla už nevie predstaviť. "Ani neviem, kde sa to vo mne zobralo. Nemal som žiadny idol, nepamätám si žiadnu udalosť, ktorá ma o tom definitívne presvedčila. Len sa to zrazu stalo. Asi je to tým, že okolo domu sme vždy mali kopu bicyklov. Najprv som to skúšal s kolieskovými korčuľami, ale keď som si zlomil rameno, sadol som na bicykel a už mi to zostalo," zaspomínal si Zabriskie.
V Utahu dnes netrávi príliš veľa času, po sezóne väčšinou zamieri do španielskej Girony, kde má dom a čakáva ho tam priateľka Randi. "Je tiež Američanka, ale v Girone si našla prácu, a tak tam spolu môžeme tráviť viac času. Predsa len, nie je tam taká zima ako v Utahu," zasmial sa Dave.