O tri dni si svet pripomenie začiatok genocídy v Srebrenici, pri ktorej zomrelo takmer 8-tisíc bosnianskych mužov a chlapcov. Ani desať rokov po masakre sa však nepodarilo chytiť najhľadanejších vinníkov masakry. Generál Ratko Mladič a bývalý prezident bosnianskych Srbov Radovan Karadžič stále unikajú spravodlivosti.
V súvislosti s bývalým veliteľom bosnianskych Srbov sa niekoľko týždňov špekuluje, že Belehrad už vie, kde sa nachádza, a vyjednáva s ním, za akých podmienok ho vydá pred tribunál do Haagu. Ticho o Karadžičovi včera prerušili jednotky NATO. Zatkli jeho syna.
Alexandra Karadžiča odviedli v putách vojaci NATO z jeho domu v Pale. "Určite ide o vyvolanie psychického tlaku na samotného Karadžiča," povedala SME Borka Pavičevičová, riaditeľka belehradského Centra pre kultúrnu dekontamináciu. Podľa šéfky Helsinského výboru Sonje Biserko Karadžičovho syna možno obvinia z finančnej podpory svojho otca.
NATO vo svojom stanovisku uviedla bez ďalších detailov, že Alexander Karadžič je podozrivý z pomoci obvinenému z vojnových zločinov. Podľa Karadžičovej dcéry Sonje išlo o "únos", pričom jej rodina vraj už roky neudržiava kontakty s otcom. "Rodina je naslabšou linkou v jeho podpornej sieti," povedala agentúre Reuters.
Karadžič sa údajne ukrýva aj za pomoci srbskej ortodoxnej cirkvi po kláštoroch v prezlečení za mnícha. Srbská ortodoxná cirkev má podľa Pavkovičovej stále veľký vplyv v politike. Na nedávno zverejnenej viedokazete, kde príslušníci polovojenskej jednotky Škorpióni zabíjajú bosnianskych mužov neďaleko Srebrenice, je aj pravoslávny kňaz, ktorý žehná Škorpiónom "v boji proti nepriateľovi".
Informácie o pohybe obidvoch najhľadanejších mužov na Balkáne sa vynárajú pravidelne. Riaditeľ srbskej tajnej služby minulý týždeň potvrdil, že Mladič sa slobodne pohyboval pod ochranou armády v Belehrade až do roku 2002.
Vydanie Mladiča aj Karadžiča je zásadnou podmienkou pre Belehrad, aby sa mohli začať rozhovory o vstupe do Európskej únie. Na protest proti tomu, že sa tak stále nestalo, na spomienkovú akciu v Srebrenici v pondelok nepríde hlavná žalobkyňa medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu Carla del Ponteová. Dolapenie Mladiča aj Karadžiča komplikuje aj nálada v spoločnosti. Mnoho Srbov obidvoch stále považuje za hrdinov a Srebrenicu nepovažuje za skutočný masaker.
Autor: MIREK TÓDA, Belehrad