Judith Millerová prichádzala na súd ako prominentná novinárka, odchádzala v putách. Odmieta vyzradiť svoj zdroj. FOTO - ČTK/AP |
Novinárske zdroje boli doteraz tabu. Bola to istota žurnalistov, bol to jeden zo základných princípov slobodnej tlače. Americké súdy, vrátane najvyššieho, teraz rozhodli, že bezpečnosť krajiny je dôležitejšia ako právo novinára utajiť zdroj.
Judith Millerová z New York Times a reportér týždenníka Time Matthew Cooper boli pred dvoma rokmi pri tom, keď odhalili tajného agenta CIA. Reportéri svojich informátorov až do stredy kryli. Dnes však už nie sú jednotní.
V stredu vypršala posledná lehota, ktorú im dal sudca. Cooper na poslednú chvíľu šokujúco ustúpil a oznámil, že je pripravený spolupracovať s vyšetrovateľmi. Za dramatických okolností ho vraj kontaktoval jeho zdroj a dovolil mu, aby prehovoril. Time už predtým oznámil, že vydá súdu reportérove poznámky.
Millerová naďalej mlčí a preto hneď zo súdnej siene išla do väzenia. Hrozí jej až 18-mesačný trest.
Podľa jej advokátov, redakcie a novinárskych organizácií Time zlyhal a Millerová hrdinsky bojuje za práva celého žurnalistického stavu. Nemyslia si to však všetky médiá. Niektoré tvrdia, že Millerová nekryje hrdinu, ale obyčajného zradcu, ktorý informáciu pustil v snahe pošpiniť politických oponentov.
Prípad má jednoznačne politické pozadie. Tajnou agentkou je Valeria Plameová, manželka bývalého amerického veľvyslanca
Josepha Wilsona. Ten ostro kritizoval prezidenta Georgea Busha pred vojnou v Iraku. Wilson tvrdí, že jeho manželku mohol vyzradiť najbližší Bushov poradca Karl Rove. Mala to byť pomsta.
Isté je jedine to, že celý prípad je poriadne zamotaný a je to najväčší spor médií a vlády za posledných 30 rokov. Celé to začal stĺpčekár Robert Novak. Prvý napísal, že Valeria Plameová je agentkou CIA. Práve Novak je pritom bezstarostne na slobode. Zdá sa, že sa dohodol s vyšetrovateľmi. Tí však začali tlačiť k múru Coopera, ktorý o Plameovej napísal tri dni po Novakovi, a Millerovú, ktorá o prípade vôbec nepísala, získala však pre kolegov informácie.
Prípad je ďalším dôkazom, že Amerika prepisuje pravidlá novinárskej práce. Anonymné zdroje sa v posledných mesiacoch stali kritickým bodom. Seriózne médiá už vyhlásili, že ich budú využívať iba v najnevyhnutnejších prípadoch. Najväčší škandál vyvolal týždenník Newsweek, ktorý napísal o spláchnutí Koránu vyšetrovateľmi v Guantáname a odvolal sa na vysokopostavený zdroj. Informáciu potom však nevedel potvrdiť.
Do toho sa minulý mesiac svetu ukázal vôbec najznámejší anonymný zdroj všetkých čias: Hlboké hrdlo. Muž, ktorý spustil aféru Watergate.
Millerová minulý týždeň v CNN povedala, že prípad nie je o nej, ale o tom, či by mohlo existovať Hlboké hrdlo aj dnes. Veteráni americkej žurnalistiky sú presvedčení, že nie.
Millerová si tesne pred odchodom do väzenia odopla z krku náhrdelník a odovzdala ho manželovi. Svojmu advokátovi potom povedala: "Ak novinár nemôže zaručiť diskrétnosť, potom novinári nemôžu pracovať a nemôžu existovať ani slobodné médiá."