Taký je názor mnohých ekonómov, kým predseda direktória Švajčiarskej národnej banky Jean-Pierre Roth tvrdí, že euro Švajčiarom neurobilo život oveľa ľahším. Nevie si predstaviť, že by vývoj došiel tak ďaleko a euro bolo druhým oficiálnym platidlom v štáte.
Väčšina Švajčiarov práve v tejto chvíli zostáva dôsledne neutrálna. Rozhodli sa vyčkávať, ako si bude euro počínať v bežnom ekonomickom živote a čo z neho vzíde.
Mnohí domáci finančníci sa obávajú, že euro ohrozuje postavenie krajiny na svetovom bankovom trhu. Ak by sa Švajčiarsko stalo členom EÚ a zakrátko aj Európskej menovej únie, neudržalo by prísne dodržiavanie bankového tajomstva. Tento argument odporcov eura posilnili skúsenosti domácich bánk, ktoré sa v minulých mesiacoch znovu stali "bezpečnými prístavmi" pre mnoho miliónov dolárov. Prílivovú vlnu dolárov vyvolalo zavedenie eura a zánik dvanástich európskych mien. Postavenie krajiny v tomto smere posilnil aj teroristický útok na WTC v New Yorku. Švajčiarsky frank odvtedy výrazne zosilnel.
Hospodárstvo Švajčiarska zavedenie eura nepoškodilo. Švajčiarska národná banka sa niekoľko rokov systematicky pripravovala na zmenu prostredia, ktorá nastane zavedením reálneho eura do obehu. Príznakom týchto opatrení je cenová stabilita v krajine a inflácia, ktorej miera neprekračuje 2 % ročne. Švajčiarsko predá 2600 ton - polovicu svojich zlatých rezerv, lebo na krytie franku ich už netreba. Denne sa budú znižovať o jednu tonu počas piatich rokov. Prostriedky z predaja uloží banka zatiaľ na úročený účet. Druhú polovicu rezerv z finančno-bezpečnostných dôvodov nechá nedotknutú.
Informoval nemecký denník Handelsblatt.