Vzťahy medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom (vľavo) a najbohatším Rusom Romanom Abramovičom sú síce stabilné, no guvernér Čukotky pre istotu sťahuje svoj majetok z krajiny preč. FOTO - REUTERS |
spoločnosti Millhouse Capital (57,5 percenta akcií), vyplatil rekordné dividendy. Údajne tak Abramovič, ktorého majetok je odhadnutý na 14,5 miliardy dolárov, obohatil svoju pokladnicu o ďalších 1,97 miliardy dolárov.
Sibnefť vyplatila svojim akcionárom najvyššie dividendy v histórii ruskej trhovej ekonomiky. Podľa ekonomických expertov to môže byť signál, že firma bude predaná a Abramovič navždy opustí rodné Rusko. Aj keď má na rozdiel od svojich kolegov - oligarchov s Kremľom dobré vzťahy, jeho meno sa už niekoľkokrát objavilo na zozname zbohatlíkov, ktorých môže stihnúť osud exprezidenta spoločnosti Jukos, kedysi najbohatšieho Rusa Michaila Chodorkovského. Toho nedávno súd poslal za daňové podvody a ďalšie zločiny na 9 rokov do väzenia.
Abramovič, ktorý vlastní anglický futbalový klub Chelsea, nehnuteľnosti a jachty v Británii a ďalších európskych krajinách, sa už dlhšie zbavuje svojich aktív v Rusku. Nedávno síce podľa ruského denníka zaobstaral prezidentovi Ruskej federácie Vladimirovi Putinovi luxusnú jachtu, svojou bezpečnosťou si však v Rusku rovnako nie je istý. Preto je pravdepodobné, že pripravuje predaj Sibnefti. Tá by sa tak mohla stať súčasťou plánu Kremľa na nacionalizácii ropného priemyslu. Najpravdepodobnejší záujemcovia o Sibnefť (5. najväčšiu ropnú firmu v Rusku s predpokladanými nevyťaženými zásobami ropy 4,5 miliardy barelov), sú Gazprom a Rosnefť. Obidve spoločnosti kontroluje štát a obidve riadia najbližší spolupracovníci Putina.
Gazprom vedie šéf prezidentskej administratívy Dmitrij Medvedev, Rosnefť Igor Sečin, šéf prezidentskej kancelárie a verný druh Putina ešte z čias spoločného pôsobenia v KGB. Abramovič sa obáva, že pokiaľ neodovzdá kontrolu nad svojím ropným kráľovstvom Kremľu dobrovoľne, stihne ho podobný osud ako Chodorkovského. Abramovič dokonca minulý týždeň odmietol prijať na schôdzke akcionárov Sibnefti do Ruska a zostal radšej v Británii.
Včera bolo navyše rozhodnutím ruského arbitrážneho súdu zablokovaných 20 percent akcií Sibnefti, ktoré po neúspešnom pokuse o spojenie ropného kráľovstva Abramoviča a Chodorkovského pred niekoľkými rokmi dodnes kontroloval Jukos. Experti považujú blokáciu akcií Sibnefti za ďalší príznak toho, že nacionalizácia spoločnosti sa už de facto začala.
Ekonóm a poslanec Dumy Vladimir Ryžkov varoval pred snahou skupiny kremeľských úradníkov a agentov KGB kontrolovať všetko ropné bohatstvo krajiny. Ropa je vzhľadom na rast svetových cien neodolateľným lákadlom. Ak Rusko malo v 2. polovici 90. rokov príjem z exportu ropy ročne okolo 15 miliárd dolárov, tento rok to bude šesťkrát viac. Nacionalizácia oblasti by podľa odborníkov znamenala pre ruskú ekonomiku fatálny úder.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME