Škótsko sa pripravuje na summit. Herci v maskách predstaviteľov krajín G8 si čítajú noviny na letisku v Edinburghu. FOTO - SITA/AP
Očakávania pred summitom G8 sú po pôsobivom a celosvetovom koncerte Live 8 a sérii mierových aj násilnejších pochodov na mieste dejiska, v Edinburghu obrovské. Afrika potrebuje pomoc a rozhodnutie treba spraviť teraz, odkázali svetovým lídrom rockové hviezdy aj demonštranti a Tony Blair, Georg Bush či Vladimir Putin mohli len počúvať. Aké veľké obete sú ochotní priniesť, aby skoncovali s extrémnou chudobou čierneho kontinentu?
Predovšetkým o Afrike, ale nielen, bude summit pod vedením Británie, ktorá prebrala predsedníctvo G8. Hovoriť sa má aj o klimatických zmenách. Tu sa ale dohoda neočakáva. Americký prezident George Bush už avizoval, že neprijme žiadne kvóty, ktoré by rovnako ako ním odmietnutý Kjótsky protokol stanovili objem vypúšťaných škodlivých emisií.
Doteraz žiadne stretnutie priemyselne najvyspelejších štátov a Ruska nesprevádzali také veľké očakávania a tlak verejnej mienky. Pred summitom sa konali živé diplomatické rokovania, aby na najvyšších lídrov čakalo čo najmenej sporných tém. Spory za stolom, kde sedí George Bush, Jacques Chirac, Tony Blair a Gerhard Schröder napriek tomu isto prídu. Tony Blair, akýsi "duchovný otec" africkej iniciatívy, bude ale trvať na konkrétnom výsledku. Do tohto summitu investoval veľký politický kapitál a očakáva sa, že Bush aspoň čiastočne splatí podporu, ktorú od Blaira dostal pred aj počas vojny v Iraku.
V tejto chvíli je zrejmé, že sa všetky krajiny G8 dohodli ako a ktorým najchudobnejším krajinám odpustia dlhy. Je ich 18, z toho 15 je v Afrike a spolu je to 40 miliárd dolárov. Zhodujú sa, že v rokoch 2010 - 2015 treba zvýšiť rozvojovú pomoc. Briti by chceli dvojnásobne.
To, po čom africké krajiny tak často volajú - teda zrušenie obchodných bariér na európskom aj americkom trhu sa ale v Edinburghu nestane. Bráni tomu najmä francúzsky ochranársky postoj. George Bush tento týždeň vyhlásil, že ak zruší dotácie pre poľnohospodárov Európa, spravia tak aj Spojené štáty.
Na rokovaniach, ktoré budú trvať do piatku, toho zostáva ešte veľa a Briti budú do poslednej chvíle presviedčať Američanov, aby spravili ústupky v oblasti klimatických zmien. No už teraz je vraj isté, kde Bush neustúpi - nechce si pri spoločnom fotografovaní obliecť tradičný škótsky kilt - sukňu a nemieni ani vyskúšať miestnu špecialitu z oficiálneho menu, plnenú ovcu (haggis).
Názov G8
Sedem priemyselne najvyspelejších krajín sveta a Rusko
Členovia
Francúzsko, Japonsko, Kanada, Nemecko, Rusko, Spojené štáty, Taliansko, Veľká Británia
Zámery
Pôvodne preberali najmä obchodné a ekonomické otázky. Teraz sa zameriavajú na globálne aktuálne témy
Agenda summitu
Afrika, klimatické zmeny, cena ropy