kde pôjdu do župných volieb spolu Smer, SNS, ANO a HZD, a predčasom v Nitre, kde sa dohodli na spolupráci Smer, HZDS, SDKÚ a KDH. V parlamente tieto strany zaujímajú navzájom nezmieriteľné postoje.
Podľa Doležala je štandardné, že politické strany sa spájajú od obecnej až po celoštátnu úroveň podľa toho, či sú pravicové, alebo ľavicové. Podľa neho sa v Česku v krajských voľbách uplatnili štandardné strany a koalície. Neštandardné vznikli až na obecnej úrovni, často je to však podmienené aj obmedzeným počtom strán. Stalo sa tak, že niekedy sa ocitla pravicová ODS v koalícii s komunistami.
Ľudmila Benkovičová z Odboru mediálneho výskumu SRo označila koalíciu v Žilinskom kraji za účelové spojenectvo, pretože Smer, SNS, ANO a HZD sa nespojili "na hodnotách", ale sú orientované "na úspech". ANO sa prezentuje ako liberálna strana, SNS ako národná, ktorá o sebe hovorí, že je konzervatívna, a Smer je ľavicový. Podľa Benkovičovej rozdielne sú aj voličské základne strán a majú odlišný postoj k reformám súčasnej vlády.
Benkovičová si nemyslí, že by voličom týchto strán žilinská koalícia prekážala. Regionálne voľby budú mať podľa jej názoru stranícku podobu, keď lojalita k strane bude silnejšia ako výhrady voči partnerom.
Zoskupenie v Žiline nepovažuje ani za signál voličom, že by po voľbách mohla podobná formácia vzniknúť aj na celoštátnej úrovni. Ľudia podľa nej ani príliš nevnímajú súvislosť medzi krajskými a celoslovenskými voľbami. Navyše, podoba regionálnych koalícii bude vo všetkých ôsmich župách rozdielna. Tiež sa nazdáva, že ANO sa spojila v Žiline so SNS a Smerom aj vďaka projektu automobilky Kia. (sp)