Americká boxerská legenda Muhammad Ali imituje úder v spoločnosti bývalej americkej plavkyne Donny Devaronovej. FOTO - AP
Obyvateľstvo: 8,1 milióna.
OH: Organizátor nikdy (v USA však bolo už štvoro hier: St. Louis 1904, Los Angeles 1932 a 1984, Atlanta 1996), kandidatúra prvá.
Slogan: Začnime snívať.
Rozpočet: 2,6 miliardy eur plus 4 miliardy infraštruktúra.
Líder: Dan Doctoroff (47), investičný bankár, neskôr politik, dnes námestník primátora.
Projekt: Olympiáda v blízkosti dominánt - triatlon v Central Parku, cyklistika pri Soche slobody, maratón cez Times Square, Broadway a Brooklyn Bridge, basketbal v Madison Square Garden, bejzbal na Yankee Stadium, dedina oproti sídlu OSN, hlavný 80-tisícový olympijský štadión však z Manhattanu musia preprojektovať do Queensu, najväčšie americké mesto OH ešte neorganizovalo a spolieha sa na ekonomickú silu krajiny, ktorej spoločnosť platí kľúčový balík na televízne práva.
Riziká: V USA boli hry v roku 1996, na severoamerickom kontinente budú aj ZOH 2010 (Vancouver), vlažná podpora obyvateľov, obavy o bezpečnosť po 11. septembri 2001.
Prognóza: Môže vyťažiť zo vzájomného vyraďovania sa európskych kandidátov, postup do 3. kola by neprekvapil, šanca na víťazstvo 10 percent.
Celebrity v popredí aj v pozadí
Muhammad Ali, boxerská legenda, profesionálny majster sveta a olympijský víťaz Bob Beamon, olympijský víťaz a svetový rekordér v skoku do diaľky Ian Thorpe, austrálsky plavec, držiteľ deviatich olympijských medailí Nadia Comaneciová, rumunská gymnastická hviezda, prvá so známkou 10 na OH 1976 Janet Evansová, trojnásobná olympijská šampiónka v plávaní Jackie Kerseeová-Joynerová, trojnásobná olympijská víťazka v atletike Steven Spielberg, slávny režisér