V minulosti, ešte aj nedávnej, rozhodovala olympijská vrchnosť o dejisku olympiád vhadzovaním lístkov do urny.
"Ich sčítavanie muselo byť pedantné, viacnásobné, preto trvalo dlho. Plénum medzitým prerokúvalo úplne inú agendu. Keď prišla volebná komisia, program sme prerušili, dozvedeli sme sa výsledky a všetko sa začalo odznova: rozdanie lístkov, vypĺňanie, vhadzovanie do urny, zratúvanie..."
Posledné štyri roky sa už aj na olympijskej pôde stláčajú tlačidlá. "Najdlhšie trvá inštruktáž," vraví.
Výsledok však nevybehne vzápätí na svetelnej tabuli, ako to poznáme z parlamentov. "Hlasujúci sa dozvedia iba názov mesta, ktoré vypadlo," vysvetľuje čestný predseda Slovenského olympijského výboru. "Počty hlasov, ktoré jednotliví kandidáti dostali, pozná iba trojčlenná komisia. Dôvod je prozaický: aby sa maximálne obmedzilo taktizovanie a preskupovanie hlasov."
Medzi jednotlivými kolami vraj nie je už čas na lobing či dohováranie sa, nanajvýš s najbližším susedom.
Podľa viacerých znalcov sa v posledných rokoch v olympijskom zákulisí dosť zmenilo. Najmä prílevom mladých z radov aktívnych vrcholových športovcov alebo tých, ktorí majú tesne po kariére: Sergej Bubka, Aleksander Popov, Hicham El Guerrouj, Pernilla Wibergová...
"Pre dobrých dvadsať percent členov je napríklad kvalita olympijskej dediny kľúčové kritérium," myslí si podpredseda Kanadského olympijského výboru Walter Sieber. Podľa jeho názoru, ktorý cituje webová stránka cyberpresse.ca, časy, keď niekto z vplyvných v piatich kruhoch mohol garantovať balík 20 - 25 hlasov, sú už minulosť. "Členovia sú čoraz viac individualisti. Možno ešte tí, ktorí sú trebárs z Južnej Ameriky, medzi sebou konzultujú, koho budú voliť, ale je to oveľa zriedkavejšie ako predtým."
V Singapure dnes volí aj hviezdny český oštepár Jan Železný. "Mám predstavu, komu dám hlas, ale nevylučujem, že ju môžem zmeniť počas prezentácie priamo na zasadaní," tvrdil pred mesiacom na Zlatej tretre v Ostrave.
V jednom sú si takmer všetci členovia - mladí aj starí - podobní: neprezradia, koho budú voliť. Väčšina si to nechá pre seba aj po voľbách.
Ani Slovensko dodnes nevie, komu dával v minulosti hlas jediný Slovák medzi členmi MOV v celej jeho 111-ročnej histórii.
Černušák je ochotný prezradiť jediné: "Volil som osem dejísk olympiád, po štyri letné a zimné. A mal som polovičnú úspešnosť."
Dnes už nemá zodpovednosť.
"Sedím vzadu spolu s ďalšími čestnými členmi. Sme jedinými očitými divákmi priamo v sále a to, čo sa deje pred nami, vnímame už len ako zábavu."