Singapurské 117. zasadanie MOV včera otvorili. Záber zachytáva posledné úpravy v Raffles Balroom, kde dnes určia dejisko olympiády 2012. FOTO - ČTK / AP
Majiteľ hostiteľských práv na Hry XXX. olympiády vzíde z konkurencie, akú história nepamätá. O päť kruhov súperí päť gigantických miest veľkých štátov.
Paríž bol dlho favorit, ale Londýn urobil posledné dni všetko pre to, aby hlasovanie členov Medzinárodného olympijského výboru vyznelo preň ako Trafalgar a pre Paríž ako Watterloo.
Coe vie načasovať finiš
"Niet pochýb, že lord Sebastian Coe bol na atletickej dráhe majstrom taktiky a mám pocit, že sa mu darí skvele načasovať finiš aj na poste lídra londýnskej kandidatúry," povedal pre agentúru AP hovorca renomovanej bookmakerskej spoločnosti Hill. O perfektnom Coeovom timingu sa zmieňuje na stránke gamesbids.com aj Mark Worwood z austrálskej spoločnosti Centrebet, ktorá ako jediná z bookmakerov sveta pred predvlaňajšou pražskou voľbou dejiska ZOH 2010 favorizovala Vancouver pred kórejským kandidátom.
Agentúra Sportcal Global Communications, zaoberajúca sa športovým biznisom, na základe telefonického prieskumu v radoch funkcionárov národných olympijských výborov prorokuje jasné víťazstvo metropoly na Temži - pravda, sídlo má v Británii.
Slávny mág Horst Dassler, ktorý z Adidasu stvoril lídra na trhu športových potrieb, však zvykol o voľbách dejísk OH vravieť: "Šesť posledných mesiacov je len začiatok, šesť posledných týždňov je dôležitých, šesť posledných dní je rozhodujúcich, ale šesť posledných hodín, to už je vec života a smrti."
Stade de France? Dobrý na rugby
V pondelok sa dvaja austrálski členovia londýnskeho tímu nerozpakovali ani pred neférovým útokom na parížske hlavné športovisko Stade de France. "Je to pekný štadión. Rád by som si na ňom pozrel rugby, ale to, nanešťastie, nie je v programe olympiády," ironizoval na tlačovej konferencii v Singapure Rod Sheard, predstavený ako "svetový expert na štadióny". Mimochodom, rugby napokon ešte môže byť v programe OH 2012, lebo o ňom bude olympijské plénum rozhodovať až v piatok, a rugby je na čakacej listine.
Podľa iného austrálskeho exeprta Jima Slomana je na Stade de France zlý výhľad na atletiku a "postaviť štadión v predstihu nie je výhoda". Na londýnsky, ktorý je v ich projektoch, spieval ódy.
"Nie je našou vecou interpretovať reguly - to je právomoc Medzinárodného olympijského výboru. My budeme až do konca dodržiavať fair play," s hraným pokojom zareagoval parížsky starosta Bertrand Delanoe.
"Nemali právo za nás hovoriť," uhládzal problém londýnsky hovorca Mike Lee.
Šéf MOV Jacques Rogge dal od prípadu ruky preč. "Ani jedno z miest neprekročilo žltú čiaru, inak by sme zasiahli," cituje jeho názor francúzsky Liberation. "Okrem toho, ani jedno mesto nedoručilo etickej komisii reklamáciu."
Európa si myslí, že je na rade
Francúzska metropola sa po minulých zlých skúsenostiach usiluje o skromnosť. Či ju dovedie k vytúženej méte, ukáže sa dnes.
O Moskve sa hovorí ako o meste do počtu. Väčšina komentátorov bagatelizuje aj šance New Yorku. "Môže zamiešať karty," pripomína však čestný člen MOV Vladimír Černušák. "Európania sa v prvých kolách medzi sebou budú vybíjať."
Hry 2012 si nárokuje Európa, lebo najbližšie v roku 2008 hostí Ázia, konkrétne Peking. V Amerike sa od Atlanty 1996 letná olympiáda neuskutočnila, no predvlani jej pririekli zimné 2010, ktoré uvidí kanadský Vancouver. Aj preto kandidatúru podalo minimum neeurópskych miest - okrem New Yorku ešte kubánska Havana a brazílske Rio de Janeiro. Tie však skončili púť skôr, ako sa poriadne rozbehli a minuli veľké peniaze. Podobne ako nemecké Lipsko a turecký Istanbul ich ešte vlani z boja vyradila exekutíva. V hre ponechala päticu veľkomiest svetového rangu.
Tesný súboj či aj senzácia?
Starý kontinent má v MOV najviac členov, až 47 percent. Z Európy je však aj Madrid a ten verejne v pondelok podporil čestný predseda MOV Juan Antonio Samaranch. Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung pripomína, že markíz, ktorý šéfoval olympizmu 21 rokov, má na svojej strane Juhoameričanov. Významné bude aj to, na koho stranu sa postavia ázijskí členovia, ktorých je ešte viac ako amerických.
Voľby olympijských dejísk sa už neraz skončili senzáciou. V prípade storočnicovej olympiády 1996 dostala pred Aténami šokujúco prednosť Atlanta. V boji o hry 2000 tri kolá viedol Peking, no v rozhodujúcom prekvapujúco dostalo viac hlasov Sydney. O osem rokov vyhrala čínska metropola až šokujúco hladko - už v druhom kole.
Blair verzus Chirac
Parížania vtedy stuhli v úžase, lebo zistili, že dostali iba 18 hlasov, ešte menej ako Toronto. Taký debakel im teraz nehrozí, ale prehra s Londýnčanmi by ich tiež citeľne bolela.
Na čele parížskej delegácie, ktorá predstúpi pred olympijské plénum, bude prezident Jacques Chirac. Britskú povedie premiér Tony Blair. Pikantný súboj politických rivalov v pauze medzi riešením problémov na horúcej pôde Európskej únie a G 8 sa odohrá na neutrálnej olympijskej pôde na juhovýchode Ázie. Chirac sníval o olympiáde v Paríži už v roku 1986 ako jej primátor. Veľkomesto na Seine prehralo s Barcelonou - neskôr zasa s Pekingom. Vyjde to do tretice? Ak nie, odíde Chirac do histórie ako muž, ktorý nič nedokázal, tvrdia jeho neprajníci.
Voľby: po dvoch remízach by rozhodol šéf MOV
Do kandidátskeho procesu vstúpilo deväť miest. Exekutíva MOV z nich 18. mája 2004 vybrala päť (uvádzame v abecednom poradí): Londýn, Madrid, Moskva, New York, Paríž. Štyri vypadli: Havana, Istanbul, Lipsko a Rio de Janeiro.
V dnešný prvý pracovný deň 117. zasadania MOV majú kandidátske mestá hodinové prezentácie vo vyžrebovanom poradí: Paríž, New York, Moskva, Londýn, Madrid.
Tajná voľba sa začína o 17.45 h miestneho času (11.45 h nášho), jej výsledok však predseda MOV slávnostne oznámi až po 19.30 (13.30 - priamy prenos Eurosportu sa začne 11.15).
Hlasujú členovia MOV okrem tých, ktorí majú štátnu príslušnosť krajín kandidátskych miest. Dokopy ich je 116, no Bulhar Ivan Slavkov je do odvolania zbavený práv, na zasadanie sa ospravedlnil Grék Nikos Filaretos a volebné právo nevyužíva ani predseda. V 1. kole nesmú hlasovať ani Francúzi Jean-Claude Killy, Henry Serandour a Guy Drut (ten navyše oznámil, že do Singapuru nepricestuje), Američania Anita DeFrantzová, James Easton a Robert Ctvrtlik, Rusi Vitalij Smirnov, Šamil Tarpiščev a Aleksander Popov, z Britov princezná Anna, Craig Reedie, Phil Craven a Španieli Doňa Pilar de Borbón a Juan A. Samaranch mladší. Len čo mesto z ich krajiny vypadne, majú právo sa zapojiť do hlasovania.
Víťazom sa stáva mesto, ktoré získa nadpolovičnú väčšinu hlasov.
Po každom kole z hry vypadne mesto s najnižším počtom hlasov, ale ani členovia MOV sa nedozvedia, koľko ich bolo.
Dovedna môžu byť maximálne štyri volebné kolá. V teoretickom prípade remízy v poslednom kole by sa hlasovalo znova. Ak by sa aj opakovaná voľba skončila nerozhodne, musel by vyjsť s farbou von predseda MOV Jacques Rogge - rozhodol by jeho hlas.
Posledné voľby dejísk OH
OH 1996 (Tokio, september 1990)
Atlanta 19 20 26 34 51
Atény 23 23 26 30 35
Toronto 14 17 18 22 -
Melbourne 11 21 15 - -
OH 2000 (Monako, september 1993)
Sydney 30 30 37 45
Peking 32 37 40 43
Manchester 11 13 11 -
Berlín 9 9 - -
Istanbul 7 - - -
OH 2004 (Lausanne, september 1997)
Atény 32 38 52 66
Rím 23 28 35 41
Kapské Mesto 16 22 20 -
Štokholm 20 19 - -
Buenos Aires 16 - - -
(Baráž 16-bodových v 1. kole: Kapské Mesto 62, Buenos Aires 44)
OH 2008 (Moskva, júl 2001)
Peking 44 56
Toronto 20 22
Paríž 15 18
Istanbul 17 9
Osaka 6 -
Paríž aj Londýn vyrukovali s politickými jednotkami: francúzsky prezident Jacques Chirac (s parížskym starostom Bertrandom Delanoem).
Britský premiér Tony Blair (objíma sa s americkou senátorkou Hillary Clintonovou, ktorá prišla za New York). FOTO - REUTERS