Meteorológ FitzRoy stretol Darwina a stal sa kapitánom evolúcie

V roku 1831 sa odohral veľmi zaujímavý rozhovor. Robert FitzRoy, 26-ročný kapitán lode Jej Veličenstva

FOTO - ARCHÍV

Beagle, sa stretol so začínajúcim prírodovedcom. Chcel sa s ním porozprávať, aby zistil, či bude vhodným spoločníkom pri plavbe do južnej Ameriky. Úctivý, pozorný a rozhľadený mladík pri pohovore s vysokopostaveným britským námorníkom uspel a zapísal si do denníka: "FitzRoy je taký dokonalý, že ho príroda nemohla stvoriť lepšieho." Človek, ktorý napísal tieto slová, sa volal Charles Darwin.

Pred 200 rokmi, 5. júla 1805, sa v britskom Ampton Hall v Suffolku narodil Robert FitzRoy, admirál a meteorológ. Jeho život je - okrem iného - príbehom o kurióznej náhode, ktorá zmenila svet.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Robert FitzRoy bol synovcom depresívneho lorda Castlereigha, ktorý si v roku 1822 podrezal hrdlo. Už ako absolvent Kráľovskej námornej akadémie v Portsmouthe nepochyboval o svojej dedičnej záťaži. Preto chcel mať na Beagli zaujímavého spoločníka, ktorý ho počas dlhej plavby bude sprevádzať a uchráni ho pred duševnou chorobou. Darwin vďaka poznatkom získaným pri plavbe neskôr sformuloval svoju teóriu o vzniku druhov prirodzeným výberom (1859) a zmenil tak spôsob, akým dovtedy človek vnímal seba samého a svoje miesto na Zemi.

Je pozoruhodné, že Darwinova cesta, ktorá znamenala jedno z najväčších zlomových období vo vede, sa uskutočnila iba preto, že kapitán FitzRoy sa bál dedičnosti šialenstva. Ak by si lord Castlereigh nepodrezal hrdlo a ak by jeho synovec netrpel obavami o život, Darwin by nepodnikol cestu, ktorá mu poskytla materiál pre teóriu evolúcie.

SkryťVypnúť reklamu

To je však iba časť životného príbehu Roberta FitzRoya, ktorý zostal v tieni slávneho prírodovedca. Pritom FitzRoy, potomok anglického kráľa Charlesa II., prežil zaujímavý a plodný život. Po návrate z výskumnej plavby Beagle sa stal členom britského parlamentu za Durham a neskôr dva roky pôsobil ako guvernér Nového Zélandu. Odvolali ho zrejme preto, že nezištne bránil záujmy domorodcov proti prisťahovalcom.

FitzRoy bol aj jedným zo zakladateľov meteorológie. Po odchode z aktívnej služby sa v roku 1851 stal s podporou trinástich významných britských vedcov (medzi inými aj Darwina) členom Kráľovskej spoločnosti. Neskôr sa ako prvý meteorológ v službách britskej vlády venoval štatistikám rýchlosti vetra na mori, aby s ich pomocou zlepšil navigáciu lodí. Postupne založil niekoľko barometrických staníc a vynašiel veľa nových typov barometrov (jeden dodnes nesie jeho meno).

SkryťVypnúť reklamu

Katastrofálna búrka v roku 1859 ho inšpirovala k myšlienkam o účinnom systéme varovania pred zlým počasím. Prepojil pätnásť pozemných staníc novým typom telegrafu, aby boli rýchlo k dispozícii správy o počasí z rôznych miest. Jeho varovný systém sa osvedčil a zachránil život mnohým námorníkom. Napísal aj knihu O počasí, ktorá v mnohom predbehla svoju dobu.

Darwin opísal FitzRoya ako muža liberálnych názorov, a takým aj bol. Bol však aj hlboko veriacim kresťanom, ktorý si ku koncu života kládol za vinu, že nepriamo pomohol Darwinovi sformulovať "diabolskú" teóriu evolúcie. V júni 1860 mal FitzRoy v Oxforde prednášku o búrkach a náhodou sa dostal na stretnutie, kde biskup Samuel Wilberforce, odporca evolučnej teórie, diskutoval s Darwinovým prívržencom Thomasom Huxleyom. Emotívny FitzRoy sa do debaty zapojil tak, že stál v strede miestnosti a dvíhal nad hlavu Bibliu a slávnostne vyzýval prítomných, aby verili Bohu viac ako človeku.

SkryťVypnúť reklamu

Nakoniec tento Kapitán evolúcie, ako ho pokrstil Peter Nichols, ktorý o FitzRoyovi v roku 2003 napísal životopisnú knihu, svojmu osudu neušiel. 30. apríla 1865 viceadmirál vo výslužbe Robert FitzRoy vstal skôr ako zvyčajne, nechal manželku spať, pobozkal dcéru, obliekol sa a vo svojom dome v Upper Norwoode si britvou podrezal hrdlo. Presne ako jeho strýko, ktorého pripomínal výzorom aj správaním.

V roku 2002 po ňom pomenovali časť mora blízko Trafalgaru. Jeho meno sa odvtedy stalo každodennou súčasťou meteorologického vysielania BBC Radio 4.

Zajtra - prvá poprava ženy v USA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 648
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 416
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 280
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 416
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 723
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 936
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu