FOTO - ARCHÍV SME |
Podľa Róberta Mervu z Daňového riaditeľstva penále počítajú ako štvornásobok základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska (niekdajšia diskontná sadzba). Tú rozpočítajú za každý deň omeškania platby.
Základná úroková sadzba NBS sa pravidelne mení, dnes sú to tri percentá. To znamená, že penále za omeškanie je 12 percent za rok. Ak má živnostník zaplatiť dane napríklad 100-tisíc a mešká, po roku zaplatí navyše 12-tisíc korún. Platí to pre súčasný stav, pretože základná sadzba NBS sa môže hýbať hore aj dole. Naposledy sa pohla v marci, keď klesla zo štyroch percent na tri.
Merva pripúšťa, že daňový úrad môže penále odpustiť. Živnostník musí podať žiadosť, dobre ju zdôvodniť a zaplatiť 500-korunový kolok. Dobrým dôvodom môže byť napríklad vážne ohrozenie hospodárenia firmy, ohrozenie finančnej bilancie firmy, insolventnosť občanov, ohrozenie životného minima a podobne.
O žiadosti nemôže rozhodnúť radový úradník úradu, vždy zasadá komisia.
S platením daní zvykne meškať dosť ľudí. Podľa Mervu je aj veľa takých, ktorým po troch rokoch kontrola nájde niečo zle zaúčtované. Daňový úrad im potom musí vyrubiť penále za tri roky. "Je to nariadené zákonom, takže podobné prípady nemôžeme posudzovať subjektívne," hovorí. (rf)