Hrbatého v prestávke pred Davis Cupom uchvátila formula 1

Naša tenisová jednotka DOMINIK HRBATÝ (27) má za sebou deviaty štart vo Wimbledone a pred sebou účasť v štvrťfinálovom zápase Davisovho pohára Slovensko - Holandsko v Bratislave i sériu turnajov na tvrdom povrchu, ktorá vyvrcholí na prelome augusta ...

Po Wimbledone klesol Dominik Hrbatý vo svetovom rebríčku Entry o jeden stupienok na 26. miesto. V daviscupovom zápase Slovensko - Holandsko (15. - 17. júla) bude hráčom s najvyšším renkingom. V týchto dňoch už trénuje v bratislavskom NTC.

FOTO - TASR/EPA

Naša tenisová jednotka DOMINIK HRBATÝ (27) má za sebou deviaty štart vo Wimbledone a pred sebou účasť v štvrťfinálovom zápase Davisovho pohára Slovensko - Holandsko v Bratislave i sériu turnajov na tvrdom povrchu, ktorá vyvrcholí na prelome augusta a septembra grandslamovým US Open v New Yorku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Šesťkrát ste vo wimbledonskej dvojhre vypadli v prvom kole, vlani ste však vyhrali dva zápasy a tohto roku jeden. Zvykáte si na trávu?

Dá sa tak povedať. Už mám na nej lepší pocit. Vysvetľujem si to tak, že už som sa udomácnil na tvrdších povrchoch, a tým zvládam údery aj na tráve. Stále pritom hrám svoj tenis: rýchlo, tvrdo od základnej čiary. Tráva je však špecifická, radšej mám tvrdé povrchy alebo antuku.

Vo štvorhre ste s Michalom Mertiňákom postúpili vo Wimbledone do štvrťfinále. Našla sa deblová dvojica na zápasy Davisovho pohára?

Ťažko hodnotiť podľa jedného turnaja. Museli by sme ich so stabilne dobrými výsledkami odohrať niekoľko. Jednako s Mišom sa mi hrá veľmi dobre a robíme si plány aj do budúcnosti.

Wimbledon so stratou iba jedného setu po tretí raz vyhral Roger Federer. Rátali ste, že to Švajčiar zvládne tak ľahko?

SkryťVypnúť reklamu

Tušil som to, aj keď na začiatku turnaja nebol v najlepšej forme. Trochu sa trápil. Ale to sú veľkí hráči - zlepšujú sa od zápasu k zápasu, naberajú istotu. Potvrdilo sa mi tak pravidlo, že najlepších tenistov možno najskôr zdolať v prvom kole - potom sa už nedajú zastaviť.

S Rogerom ste častí tréningoví partneri. Mnoho odborníkov ho označuje za najdokonalejšieho tenistu všetkých čias. Súhlasíte?

Určite áno. Má trochu slabší jednoručný bekhend, tým, že nie je v ňom taká razancia ako z forhendu, ale perfektne ovláda všetky herné činnosti: servis, hru od základnej čiary, hru na sieti a vie meniť rytmus. Otázka je, či sa mu niekedy podarí vyhrať antukový Roland Garros. Asi k tomu bude potrebovať aj kus šťastia a vhodných súperov, tak ako Američan Andre Agassi v roku 1999, keď skompletizoval zbierku svojich grandslamových triumfov na všetkých povrchoch.

SkryťVypnúť reklamu

Federera poznáte od juniorských rokov, ste kamaráti. Zmenil sa ako človek, keď je teraz najväčšou tenisovou hviezdou?

Nie, nezmenil. Je stále rovnaký - prirodzený, otvorený, detský, mladý. Jeden by si pomyslel, že keď je svetovou jednotkou, mal by zvážnieť. Ale on sa stále smeje, žartuje a niekoho podpichuje. Trochu ako ja (smiech). Hráči majú na kurte pred ním rešpekt, ale zároveň cítia, že je jedným z nás. Viem, že keď boli v rebríčku najvyššie Boris Becker alebo Pete Sampras - tí si držali odstup. Možnože, keď bude Roger starší, už bude menej poznať mladších hráčov. Ale s terajšou generáciou vychádza veľmi dobre.

Ako ste využili zopár voľných dní po Wimbledone a pred zápasom Davisovho pohára?

Prijal som ponuku môjho známeho, ktorý má kontakty vo formule 1, a s priateľkou Martinou i dvoma ďalšími kamarátmi som počas uplynulého víkendu navštívil preteky formuly 1 vo Francúzsku. Boli sme hosťami stajne McLaren-Mercedes.

SkryťVypnúť reklamu

Nepatrili ste medzi veľkých priaznivcov motorizmu. Čo sa stalo?

Naskytla sa šanca sledovať formulu 1 zblízka, tak som ju využil. Bol som uchvátený. Je to celkom iný zážitok ako doma pred televízorom. Netvrdím, že sa zo mňa stane veľký motoristický fanúšik, ale teraz sa na kráľovskú disciplínu budem pozerať inými očami. Rád by som sa tam ešte niekedy vrátil. Formula 1 predstavuje obrovskú mašinériu, v ktorej má každý jednotlivec svoje miesto a presne vymedzené povinnosti. Ich súlad prináša úspechy jazdca a tímu.

Čo vás najväčšmi zaujalo?

Detaily o moderných technológiách v monopostoch. Mali sme fundovaného sprievodcu, od ktorého som sa dozvedel, že vozidlo má 120 senzorov, ktoré v reálnom čase prenášajú informácie z tréningu či pretekov do strediska. Pritom analýzy sa nerobia len v depe, ale napríklad aj v londýnskom stredisku a okamžite sa vyhodnocujú, čím mechanici i jazdec získavajú spätnú väzbu. Tak vedia, aký vplyv má na auto bočný vietor alebo, napríklad, ako fungujú brzdy a podobne. Už viem, že pneumatiky sa pred súťažou zahrievajú v špeciálnych plášťoch až na sto stupňov, aby mali potom na asfalte čo najlepšiu priľnavosť. Jazdec má okrem množstva gombíkov na volante aj jeden osobitný, ktorým môže okamžite zvýšiť výkon motora - používa ho pri predbiehaní. Musí mať však na pamäti, že agregát môže takto zaťažiť len dva - tri razy, inak by ho zničil.

SkryťVypnúť reklamu

Čo ste sa dozvedeli o jazdcoch?

V stánku McLarenu sme si všimli, že kým Kolumbijčan Juan Pablo Montoya išiel k autu pred pretekmi s veľkým predstihom, druhý pilot Kimi Räikkönen vyšiel zo svojej izby v motorhome, až keď už v boxoch burácali motory. Mysleli sme si, že zmešká štart. Nikto sa však nevzrušoval, taký je rituál fínskeho pretekára s prezývkou ľadový muž.

Vráťme sa späť k tenisu. Vedenie ATP pripravuje úpravu v pravidlách štvorhry, od septembra sa bude hrať na turnajoch set len do päť a za stavu 4:4 príde na rad tajbrejk. Stretnutia by sa mali zatraktívniť aj skrátiť. Ako sa pozeráte na túto zmenu?

Hm, nezdá sa mi to. Pri nových pravidlách bude viac záležať na šťastí, a nie na umení hráča, ako je to dnes. Robí sa to pre väčšiu príťažlivosť štvorhry, aby ju hralo viac singlistov. Podľa mňa ich táto zmena nepritiahne a naďalej sa budú zameriavať na dvojhry. Nové pravidlá sa budú skúšať určitý čas. Mám pocit, že potom sa všetko vráti do pôvodného stavu.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko bude mať 15. - 17. júla historickú príležitosť prebojovať sa do semifinále Davisovho pohára. Na ceste leží holandská prekážka. Bavili ste sa s hráčmi súpera vo Wimbledone o nadchádzajúcom zápase?

Isteže. Tréner holandského tímu Paul Haarhuis, bývalý hráč top-20, sa zaujímal o Národné tenisové centrum, o Bratislavu, a sám mi poskytol niekoľko informácií o ich tíme. Na Slovensko priletia v nedeľu 10. júla.

V akej zostave?

Peter Wessels, Ramon Sluiter, Dennis van Scheppingen a štvrtým hráčom bude zrejme Fred Hemmes.

Bez Sjenga Schalkena i bez Martina Verkerka?

Tak je. Obaja majú zdravotné problémy.

Takto by stúpli šance nášho tímu na víťazstvo a postup medzi štyri najlepšie tímy sveta. Súhlasíte?

Aj Holanďania si myslia, že sme veľkými favoritmi, ale o všetkom sa rozhodne na kurte. Netreba zabúdať, že Sluiter je typickým tímovým hráčom, v Davisovom pohári podáva lepšie výkony ako na turnajoch. Aj Wessels je nebezpečný na tvrdých povrchoch, obaja majú dobrý servis. Kurt v Národnom tenisovom centre je ako pomalší betón, čo by mala byť pre nás výhoda, aby sme sa dostali do dlhších výmien.

SkryťVypnúť reklamu

O vás je známe, že v domácich daviscupových zápasoch potrebujete k dobrému výkonu aj silnú podporu z hľadiska. V marcovom zápase so Španielskom chýbal burcujúci bubon. Bude pripravený na Holanďanov?

Bude. Jeho majiteľ Július Merkovský z Prešova je už zdravý, bol so mnou na formule vo Francúzsku. Ďuso je aj vynikajúci kuchár, cez víkend sa postará aj o stravu a dobrú pohodu tímu. Teším sa na zápas.

Vizitka Dominika Hrbatého

Nar. 4. 1. 1978 v Bratislave

Výška/hmotnosť: 182 cm/75 kg

Tenis hrá pravačkou, obojručný bekhend

Najvyššie vo svet. rebríčku: 12. miesto (2004)

Tréner: Tibor Tóth, kondičný Ivan Gabovič

Zárobky v kariére: 5,3 mil. dolárov

Víťazné turnaje v ATP

Dvojhra (6)

1998 San Marino (antuka)

1999 Praha (antuka)

2001 Auckland (tvrdý povrch)

SkryťVypnúť reklamu

2004 Adelaide (tvrdý povrch)

2004 Auckland (tvrdý povrch)

2004 Marseille (tvrdý povrch)

Štvorhra (2)

2000 Rím s Čechom Dammom

2001 Taškent s Francúzom Boutterom

Dominik Hrbatý (vpravo) s priateľkou Martinou a pretekárom formuly 1 Kimim Räikkönenom v motorhome tímu McLaren-Mercedes na Veľkej cene Francúzska. Fínsky jazdec skončil na trati v Magny-Cours na 2. mieste za víťazným Španielom Fernandom Alonsom (Renault). FOTO - ARCHÍV D. H.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 735
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 542
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 543
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 539
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 430
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 062
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 211
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu