BRATISLAVA - Sociálna poisťovňa minula vlani viac, než si naplánovala v rozpočte. Spôsobili to najmä ústretové hlasovania poslancov a kroky ministerstva práce voči dôchodcom. Takto sa jednorazovo vyplatila dôchodcom tisíckorunáčka alebo sa rozdelila valorizácia penzií na dva termíny.
Najviac peňazí však stáli vysoké dôchodky, ktoré priznávala poisťovňa "novodôchodcom". To sú tí, ktorí mali odísť do dôchodku už v minulom systéme, ale počkali na nový, ktorý sa im za roky odpracované navyše po dôchodkovom veku štedro odmenil.
"Výška priznávaných predčasných dôchodkov bola vyššia ako v rozpočte, aj výška dôchodkov priznaných z nárokov vzniknutých pred 2004 prevýšila rozpočet," povedal v piatok v parlamente riaditeľ poisťovne František Halmeš.
Poisťovňa minula spolu o 1,5 miliardy viac, v dôchodkovom fonde však prekročila rozpočet o 2,2 miliardy. Z toho 653 miliónov išlo práve na vysoké dôchodky.
"V roku 2004 bolo viac ako 53 percent starobných dôchodkov priznaných s účinnosťou od prvých dvoch mesiacov roka 2004. Z 13 618 starobných dôchodkov bolo 5938 priznaných spätne od januára 2004. Išlo takmer bez výnimky o dôchodky z nárokov vzniknutých pred januárom 2004," píše sa v účtovnej uzávierke poisťovne, ktorú schválili poslanci.
Vyplatenie jednorazového príspevku pre dôchodcov stálo 1,2 miliardy, valorizácia dôchodkov v dvoch termínoch a vždy od začiatku mesiaca 3,7 miliardy. Tieto opatrenia, ktoré presadili poslanci, zvýšili aj správne náklady poisťovne takmer o 46 miliónov.
Správu, ako chce riešiť ministerstvo práce vysoké dôchodky, mali tiež v piatok schvaľovať poslanci. Minister Ľudovít Kaník sa na rokovaní parlamentu nezúčastnil, takže poslanci správu posunuli na septembrovú schôdzu.
Ministerstvo priznáva, že najmä nový štedrý spôsob odmeňovania za nadpracované roky je hlavnou príčinou rozdielov vo výške dôchodkov, no "počet poberateľov nadpriemerných dôchodkov je takmer zanedbateľný". Ku koncu marca tohto roka dostávalo dôchodok vo výške 15- až 25-tisíc spolu 2124 dôchodcov a penziu nad 25-tisíc poberalo 160 ľudí.
Deficity, ktoré aj takto vznikali v dôchodkovom fonde, vykrývala poisťovňa ziskovými fondmi, najmä príjmami z nemocenského fondu, fondu poistenia v nezamestnanosti, ale aj z rezervného fondu.
Fond starobného sporenia si takto "požičal" šesť miliárd, fond invalidného až 10 miliárd. To kritizovala v piatok poslankyňa Slobodného fóra Ľubica Navrátilová, podľa ktorej treba zmeniť sadzby odvodov, aby sa fondy reálne napĺňali. (haj)