O špičkové atletické mítingy je v európskych metropolách rôzny záujem. Tradičné problémy s návštevnosťou má Rím. Taliani zvyknú potemkinovsky veľké časti štadióna maskovať pestrofarebnými plachtami. Aténsky síce nepatrí do kategórie Zlatej ligy, ale významný rozhodne je. Avšak ani avizovaný i zvládnutý svetový rekord v exkluzívnej šprintérskej stovke Jamajčanom Asafom Powellom za 9,77 sekundy neprilákal pred tromi týždňami na Olympijský štadión Spyridona Louisa s kapacitou 80-tisíc viac ako polovicu.
Veľmi dlho držal návštevnícke maximá Olympijský štadión v Berlíne. Na míting ISTAF prišlo v roku 1937 neskutočných 85 000 divákov. Aj od chvíle, keď dostali atletické preteky poriadok v systéme Grand Prix, potom Zlatej štvorky a teraz Zlatej ligy viedla nemecká metropola. V roku 1993 prišlo na záverečné preteky Golden Four 62-tisíc divákov, čo bola dlho neohrozená hranica.
Paríž začal v záujme o atletiku stíhať Berlín po tom, čo v meste postavili výstavný Stade de France. Už v premiérovom ročníku na novom športovisku zlatoligového Gaz de France bolo 57 500 ľudí. Vlani sa Francúzi dostali do čela, míting videlo 63 851 návštevníkov, teraz dokonca 70 583.
Bolo verejným tajomstvom, že Paríž návštevnosť rôznymi lákadlami naháňal. Aj teraz z mítingu urobil propagáciu kandidatúre olympiády 2012, divákov obliekol do bielej, modrej, červenej, čiernej a zelenej farby znázorňujúcich súdržnosť piatich kontinentov. Napriek tomu - vstupenky stáli v rozpätí: 15, 35, 50 a 70 eur.
Nemci budú chcieť zrejme kontrovať. Aj v tomto roku sa v Berlíne končí seriál Zlatej ligy (4. septembra). Vlani pri "záverečnej" prišlo na zrenovovaný Olympiastadion 61 150 divákov.