BRATISLAVA, BANSKÁ BYSTRICA - Firmám svojich poslancov, viceprimátora či zamestnávateľom poslancov vyplatilo mesto Banská Bystrica od roku 2002 asi 200 miliónov korún. Na prípad upozornil Ivan Rončák, spolupracovník mimovládnej Aliancie fair-play.
Smer preto hneď včera vylúčil jedného poslanca zo strany a druhého neprijme za svojho člena. KDH o svojich zástupcoch povedalo, že nejde o nič protizákonné, ale možno hovoriť o etickej rovine.
Išlo o firmy Igora Cmarka zo Smeru a Ľubomíra Motyčku, ktorý o členstvo v Smere žiadal, a viceprimátora Máriusa Miku a poslanca Jozefa Haška z KDH.
Najväčšiu zákazku dostala firma Milana Smäda, ktorý bol zvolený ako nezávislý na kandidátke SDĽ.
Mika povedal, že všetky zmluvy boli podpísané na základe výsledkov verejnej súťaže. "Nevidím nič zlé na tom, ak mesto podpíše zmluvu s firmou, ktorá dá najlacnejšiu ponuku," hovorí.
Rončák oponuje, že "ak poslanci alebo im blízke subjekty získavajú od mesta zákazky, vzniká riziko, že môžu využiť informácie, ku ktorým sa pre svoju funkciu dostali".
Živnostník Smädo získal asi 112 miliónov za tri roky. Jeho firma nedávno podpísala s mestom ďalšie zmluvy. Smädo tvrdí, že firma sa od roku 1991 stará o odhŕňanie snehu a opravy ciest v meste. "Boli časy, keď nám mesto dva roky neplatilo, a my sme robili zadarmo."
Mikovej firme MŠM za posledné tri roky mesto vyplatilo 324-tisíc korún. "Ponúkli sme o polovicu menšiu sumu ako naša konkurencia na úpravu a údržbu lyžiarskych tratí. Nevidím na tom nič neetické," hovorí.
Cmarko je spolumajiteľom firiem na zber a odvoz odpadu. Za posledné tri roky firmy zinkasovali od mesta asi 82 miliónov. "Naše firmy robia pre mesto od roku 1991, poslancom som od roku 1996," povedal. Podľa neho "akékoľvek ovplyvňovanie poslancov a primátora nie je možné". Bývalého člena SDĽ prekvapila reakcia okresnej rady Smeru. "Ak im to pomôže, nemám iné východisko, ako sa nechať vyhodiť. Poslancovanie však beriem ako službu mestu." Tvrdí, že by mal dostať metál, nie byť vláčený po novinách. (rk, wm)