BRATISLAVA - Rafinérska spoločnosť Slovnaft, ktorá je zároveň dominantným slovenským predajcom palív, včera pripustila, že cena benzínu a nafty sa môže dostať nad 40 korún za liter. "Ako spotrebiteľ síce dúfam, že cena túto psychologickú hranicu nepresiahne, no ako expert takým optimizmom neoplývam," vyhlásil včera námestník pre rafinériu a marketing Slovnaftu Béla Kelemen. Dnes sa liter benzínu a nafty predáva približne po 37,50 koruny.
Slovnaft takisto oznámil, že už nebude zverejňovať maloobchodný cenník svojich produktov. Odôvodnil to tým, že na 270 pumpách má 30 rôznych cenníkov, keďže predajcovia vedú cenovú vojnu na regionálnej úrovni. "Zverejňovanie jednej ceny nemá vypovedaciu hodnotu," povedal Kelemen.
Tibor Gregor, výkonný riaditeľ Klubu 500 združujúceho veľkých zamestnávateľov, označil rozhodnutie Slovnaftu za snahu o znepriehľadnenie trhu. Zamestnávatelia očakávajú, že pri súčasnom raste cien ropy rezort financií prehodnotí aj daňové zaťaženie a navrhne taký model, ktorý donúti predajcov premietnuť zníženie daní do konečných cien palív. "V krajnom prípade to môže byť stanovením maximálnych cien alebo maximálneho zisku," citovala Gregora agentúra SITA.
Ceny benzínov a nafty stúpajú všade na svete podľa Kelemena najmä pre obmedzenú výrobnú kapacitu rafinérií. Spracovatelia ropy totiž v uplynulých rokoch neinvestovali do rozširovania produkcie a dnes nedokážu uspokojovať čoraz väčší globálny dopyt po palivách, za ktorého rastom stoja najmä Spojené štáty, Čína a India. Tento dopyt je podľa Kelemena zároveň hlavnou príčinou rastu ceny ropy. Barel ropy Brent sa v týchto dňoch pohybuje tesne pod hranicou 60 dolárov.
Drahé palivá prinášajú rafinériám rekordné zisky. Kelemen tvrdí, že práve to môže paradoxne viesť k tomu, že spracovatelia ropy budú rozširovať svoju výrobnú kapacitu a v horizonte niekoľkých rokov tak spôsobiť opätovný pokles cien. "Topmanažmenty koncernov buď uveria alebo neuveria v dlhodobú atraktivitu trhu a podľa toho posúdia návratnosť investícií," vysvetlil Kelemen.
V najbližších rokoch však k poklesu cien nedôjde. Analytici viacerých investičných bánk predpovedajú, že ropa bude pod vplyvom vysokého dopytu po palivách najmä z USA, Číny a Indie čoraz drahšia a jej cena sa môže vyšplhať až k stovke dolárov za barel. Ak aj rafinérske spoločnosti zainvestujú do rozširovania kapacít, nebude to hneď. "Postaviť rafinériu trvá päť rokov a investícia vyjde približne na dve miliardy eur, čo je približne desaťnásobok rekordného vlaňajšieho zisku Slovnaftu," dodal Kelemen.