Z rozsiahleho amerického prieskumu vyplýva, že ľudia, ktorí pracovať prestanú až v 65 rokoch veku, si dôchodok veľmi neužijú, lebo väčšina z nich dva, tri roky nato zomrie.
Naopak, ľudia, ktorí do penzie odišli v 55 rokoch, teda predčasne, sa veľmi často dožívajú až 80 rokov. Prieskum si objednali veľké americké spoločnosti, aby zistili, či im vystačia penzijné fondy.
Lekári to vysvetľujú tým, že starší ľudia sú v zamestnaní pod veľkým stresom, aby aj oni vyhoveli požiadavkám, ktoré zamestnávateľ kladie na mladších.
Ak niekto do penzie odíde predčasne, predíde mnohým problémom. Geriatrovi Štefanovi Krajčíkovi sa zdá, že všetkého veľa škodí, teda aj práce. "Starší ľudia naozaj horšie znášajú stres a prácu pod tlakom," hovorí.
Tunajšie právo síce predčasný odchod do penzie umožňuje, no nie každému, a to ani vtedy, ak si na dôchodok sporí. Martin Chren z Nadácie F. A. Hayeka tvrdí, že z druhého piliera sa občan nemôže vyvliecť bez toho, aby nevystúpil z prvého. Za to ho však čaká "nevídane vysoká pokuta" - za každých 30 dní predčasného odchodu sa dôchodok nižší o pol percenta.
Tí, ktorí na predčasný dôchodok nespĺňajú podmienky, nemajú inú možnosť, ako pracovať, čo však mnohým z nich na pokoji nepridá. Podľa Krajčíka ich asi najviac bude stresovať strach zo straty zamestnania a z "potreby čo najvyššieho zárobku potrebného na výpočet dôchodku". Stresujúcim podľa Krajčíka môže byť aj odchod do dôchodku, keďže ho sprevádza pokles príjmu. "Negatívne pôsobí i náhla zmena životného štýlu."
Ak by ľudia po tom, čo odišli do penzie, nežili dlho, priebežnému dôchodkovému systému - hoci to bude znieť kruto - by to len prospelo. Ekonomicky aktívni sa v ňom "skladajú" dôchodcom na penzie, takže čím dlhšie dôchodcovia žijú, tým viac problémov systém má.
Za vlaňajšok opäť obyvateľov v poproduktívnom veku pribudlo a stredná dĺžka života pri narodení vzrástla. Riešení je viac, spravidla nepopulárnych - zvyšovanie dôchodkového veku, znižovanie reálnych dôchodkov či zvyšovanie odvodov. Podľa Chrena síce udržateľnosť systému môžu zabezpečiť, no otázkou je, či "sme skutočne ochotní takto platiť" len za to, že na zmenu "neefektívneho, nemorálneho a zle fungujúceho štátneho dôchodkového systému" nie je politická vôľa.