Paroubek (vpravo) na otvorení českej expozície na svetovej výstave v Japonsku. Premiér si veľmi zakladá na povesti ľudového politika. FOTO - ČTK |
Českí sociálni demokrati sa zviechávajú zo zeme. Sú opäť druhou najpopulárnejšou stranou v krajine: podľa predvolebných preferencií agentúry Factum Invenio by ich volilo viac ako 22 percent voličov. Ešte pred tromi mesiacmi pritom strane hrozilo, že jej preferencie klesnú pod desať percent. Druhé miesto v rebríčku strán už skoro rok obsadzovali komunisti. V sociálnej demokracii zavládla radosť. "Ak chcete počuť môj tip, tak budúcu vládu bude zostavovať sociálna demokracia," povedal spokojne predseda vlády Jiří Paroubek.
Premiérovo sebavedomie vychádza z faktu, že za dôvod zmŕtvychvstania sociálnej demokracie považujú práve jeho nástup. Predchádzajúci premiér Stanislav
Gross je síce stále formálne predsedom strany, ale po svojich škandáloch a demisii z čela vlády sa utiahol do úzadia a prezentáciu strany prenechal svojmu nástupcovi.
Zdanlivo nemotorného Paroubka si pôvodne Gross vybral preto, aby ho nezatienil. On sa však ukázal byť nielen ambicióznejší, ale aj voličsky oveľa príťažlivejší, ako sa očakávalo.
Voliči sociálnej demokracie zažili v posledných rokoch veľa sklamaní. Posledným lídrom ľavice podľa ich gusta bol prostoreký Miloš Zeman. Jeho nástupca Vladimír Špidla bol síce ideologicky podkutý ortodoxný sociálny demokrat, nedokázal však komunikovať s voličmi. Gross naopak nemal žiadne politické názory a jeho lavírovanie medzi ľavicovým populizmom a hlásaním potreby reforiem voličov zmiatla. Časť ich utiekla ku komunistom, ďalší sa v prieskumoch zaradili k nerozhodnutým.
S Paroubkom sa ľavici vrátil líder schopný voličov osloviť jednoduchými, zrozumiteľnými sľubmi, maľovaním ružovej budúcnosti a ubezpečovaním, že ich sociálne istoty nebudú ohrozené, naopak sa ešte rozšíria. Komentátori ho charakterizujú ako schopného technológa moci, cenou za jeho popularitu však je ďalšie zadlžovanie sa krajiny a odklad reforiem. "Slušne povedané je to politik pragmatický. Jeho pragmatizmus sa prejavuje tým, že má pomerne málo zábran a je ústretový voči komunistom," hovorí o Paroubkovi politológ Bohumil Doležal.
Práve od komunistov, ktorých preferencie naopak poklesli, sa Paroubkovi podarilo prilákať späť časť ľavicových voličov. Otázkou zostáva, či bude vzostup preferencií strany trvalý a či bude na výhru vo voľbách stačiť.
Doležal varuje pred preceňovaním prieskumu a čaká na jeho potvrdenie inými agentúrami, ktoré považuje za dôveryhodnejšie. Najpopulárnejšou stranou aj podľa Factum Invenio stále zostávajú opoziční občianski demokrati s 33,5 percentami.