BRATISLAVA - O protiústavnosti zákona o voľbách do Národnej rady je presvedčený poslanec SDK Tomáš Galbavý. Ak sa chce občan uchádzať o hlasy voličov vo voľbách do parlamentu, musí byť v politickej strane alebo kandidovať ako nezávislý na kandidátke politickej strany. Galbavý chce, aby kandidátku mohli postaviť i samotní nestraníci.
Ústavný právnik a poslanec Peter Kresák nevidí Galbavého návrh ako životaschopný. „Máme proporcionálny volebný systém a neviem si predstaviť, ako by sa rozdeľoval mandát poslancovi, ktorý by sám podal kandidačnú listinu a získal by 12 percent hlasov.“ Súčasná právna úprava podľa Kresáka nediskriminuje nestraníkov, iba vyžaduje splnenie určitých pravidiel.
„Všetko je dnes v rukách politickej strany. Strana vás môže osloviť, ale nemusí. Strana vás môže odmietnuť,“ povedal Galbavý. „Základným politickým právom je aj právo byť volený. Ústava nehovorí, že keď chcem byť poslancom, musím byť aj straníkom.“ Myslí si preto, že volebný zákon je v rozpore s článkom 30 ústavy.
Právnik Milan Galanda ku Kresákovým námietkam povedal, že i dnes sa môže stať, že politická strana postaví napríklad len dvoch kandidátov, ale získa desať percent hlasov. Problém s prepadnutými hlasmi nenastane, dvaja zástupcovia strany pôjdu do parlamentu a zvyšné hlasy sa prerozdelia medzi ostatné strany, ktoré prekročili volebné kvórum.
Podľa Galbavého by kandidačnú listinu mohli podávať aj nezávislí kandidáti, ktorí by splnili podmienku - petíciu podpísanú aspoň tisíc voličmi. Ku kandidačnej listine by prikladali výpis z registra trestov, kópiu daňového a majetkového priznania. „Ak chcem dať niekomu dôveru, mám právo vedieť, komu ju dávam.“
IGOR STUPŇAN