Rebarbora je chutná a zdravá zelenina

Listové stopky rebarbory sú vhodné ako plnka do pečiva, ale aj možno ich spracovať aj na džem, marmeládu, kompót, víno či šťavu. Prednosťou rebarbory je, že už veľmi skoro na jar vytvára listové stopky, takže patrí medzi prvé jarné plodiny zo záhrady.

Rebarbora má mierne preháňavý účinok, stimuluje činnosť obličiek, tráviaceho traktu a žlčníka. Používa sa ako utišujúci prostriedok a korene niektorých druhov slúžia ako surovina na výrobu liekov. FOTO - IT


Rebarbora je viacročnou zeleninou. Čas jej pestovania je šesť až desať rokov. Vytvára mohutné rastliny, má hlboké korene a pod povrchom vytvára zásobnú koreňovú hľuzu. Staršie hľuzy, respektíve podzemky drevnatejú. Listové stopky rebarbory dorastajú do dĺžky päťdesiat až sedemdesiat centimetrov a do šírky

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

šesť až osem centimetrov. Listy sú dlaňovité a mierne zvlnené. Jednotlivé odrody majú rozdielnu jemnosť a farbu stopiek, od zelenej, cez žltú až po intenzívne červenú. Príjemnú chuť spôsobuje prítomnosť kyseliny jablčnej a citrónovej. Rebarbora má mierne preháňavý účinok, stimuluje činnosť obličiek, tráviacej sústavy a žlčníka. Používa sa ako utišujúci prostriedok a korene niektorých druhov slúžia ako surovina na výrobu liekov.

SkryťVypnúť reklamu

Rebarbora má skromné nároky na klimatické podmienky. Stretávame sa s ňou v nížinných aj v horských oblastiach. Vo vyšších polohách prináša úrodu neskôr a v teplejších býva zasa vyššia.

Pozemok určený na pestovanie rebarbory prevrstvíme do hĺbky

šesťdesiat centimetrov. Súčasne do pôdy zapracujeme maštaľný hnoj v dávke desať až dvanásť kilogramov na štvorcový meter. Vhodné je aj zelené hnojenie. Súčasne so zaoraním maštaľného hnoja robíme aj zásobné minerálne hnojenie v dávke štyridsať gramov superfosfátu a štyridsať gramov draselných hnojív na štvorcový meter. Kyslé pôdy vápnime. Cez zimu necháme pozemok v hrubej brázde a na jar ho pripravíme k výsadbe. Výsadba na jar je istejšia. Na jar ju treba ešte prihnojiť dusíkom a každoročne v jeseni, po odumretí listov, hnojíme kultúru priemyselnými hnojivami. Výživu dusíkom aplikujeme v troch dávkach. Polovicu na jar - pri začiatku vegetácie a druhú polovicu v dvoch termínoch - uprostred júna a v polovici júla. V našich klimatických podmienkach má osivo rebarbory nízku klíčivosť a často neklíči vôbec. Preto sa množí generatívne a v obmedzenom množstve. Osivo vysievame nariedko do pareniska alebo do skleníka. Po vzídení rastlinky dvakrát rozsádzame.

SkryťVypnúť reklamu

Vegetatívne množenie robíme delením trsov alebo odkopkami zo starších rastlín. Na to vyberáme zdravé a úrodné rastliny. Každá sadenica má mať aspoň jeden neporušený vegetačný vrchol a tri korienky.

Rebarboru môžeme vysádzať v jeseni aj na jar. V oblastiach s tuhou zimou a s vlhšou pôdou je spoľahlivejšia jarná výsadba. Nehrozí jej totiž vymrznutie. Najvhodnejším obdobím na výsadbu je druhá polovica marca až začiatok apríla. V jeseni treba výsadbu ukončiť do polovice októbra. Takto začne na jar zavčasu rásť.

V prvom roku chránime rebarboru počas zimy tak, že ju zakryjeme lístím alebo rašelinou. Túto pokrývku na jar zavčasu odstránime. Rebarboru málo napádajú choroby a škodcovia, preto si ani nevyžaduje zvláštnu ochranu.

V druhom roku zberáme stopky postupne od polovice apríla do polovice až konca júna. V ďalších rokoch môžeme zberať až tretinu listov. Od konca júna listy nezberáme, aby sa vytvorili veľké trsy s dostatkom zásobných látok pre nasledujúci rok.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Doc. Ing. MAGDALÉNA VALŠÍKOVÁ, PhD.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 706
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 507
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 518
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 499
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 492
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 022
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 188
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu