Extrémne striedanie sucha a veľkého vlhka spôsobuje praskanie hľúz kalerábov. FOTO - AUTOR
Striedanie sucha a veľkého vlhka spôsobuje popraskanie hľúz kalerábov. Pri dlhotrvajúcom suchu stvrdnú vonkajšie steny hľuzy a ak potom nasleduje daždivé počasie, popraskajú. Rastliny pravidelne zalievame, aby kaleráb kvôli suchu neprestal rásť.
Od polovice júna tvarujeme letným rezom mladé stromy broskýň, čo môžeme spojiť s prebierkou plodov. Vedúce výhonky skracujeme za 15. až 20. listom, bočné za 6. až 10. listom. Urobíme aj prebierku nadbytočných výhonov. Diferenciáciu kvetných pukov na jadrovinách vypestovaných do tvaru ovocných stien ovplyvníme ohýbaním bujne rastúcich ramien aj s obrastom, prípadne výhonkov, ktoré dosiahli dĺžku 70 centimetrov. Neperspektívne, križujúce a zahusťujúce bujné výhonky zrežeme na konárový krúžok prípadne na dve očká. Menej bujné skrátime za 6. listom. Výhonky neskracujeme pri odrodách, ktoré rodia na konci výhonkov, a neskracujeme ani krátke a tŕňové kvetonosné výhonky.
Až do polovice júna sme mohli vysievať kučeravý kel, aby sme získali sadenice. Výsadba potom pripadne na druhú polovicu júla. Nebudeme mať síce takú bohatú úrodu ako z júnového vysádzania, ale budeme môcť využiť záhony, ktoré sa dovtedy uvoľnia.
V júni bol čas začať aj boj proti osám, ktoré môžu neskôr napáchať na ovocí veľké škody. Osy bolo možno chytať do zavesených fliaš naplnených do 1/3 pivom. V ďalších mesiacoch už osy na lapacie fľaše nereagujú, pretože všade je dostatok lákavého ovocia. V nijakom prípade nedávame do fliaš ovocné alebo osladené šťavy, na tie totiž reagujú včely, nie osy. Na pivo však včely nejdú.
Za mierneho dažďa sa odporúča vyniesť izbové kvetiny na istý čas von. Dážď totiž spláchne prach, ktorý sa im usadil na listoch. Jemný dáždik neuškodí ani chúlostivým rastlinám. Kvitnúce izbové rastliny by sme však nemali dažďu vystavovať.
(pav)