Pestovateľov jabloní upozorňujeme na ošetrovanie proti múčnatke, v oblastiach s vyššími zrážkami aj proti chrastavitosti, pričom koniec júna je obdobím posledného ošetrenia proti tejto chorobe. Aktuálna je aj ochrana viacerých druhov ovocia a zeleniny proti voškám v prípade ich premnoženia.
Taktiež pripomíname ochranu proti plesni zemiakovej, ktorá je aktuálna najmä na severe a východe republiky a v zavlažovaných porastoch. Prvé preventívne ošetrenie je potrebné pri výške porastov okolo 15 centimetrov. Ďalšie postreky uskutočníme podľa počasia a použitého prípravku, a to po ďalších 10 až 14 dňoch. Systémovo pôsobiace prípravky odporúčame aplikovať maximálne dvakrát za sezónu. Vo vlhkom počasí má význam aj ošetrovanie proti plesni cibuľovej. Spolu sa odporúčajú maximálne tri postreky približne do konca júna.
Vhodné je zopakovať tiež ošetrovanie proti húseniciam spriadača amerického. Z ovocných drevín napáda predovšetkým jablone, čerešne, orechy, morušu, bazu čiernu a celý rad ďalších aj divo rastúcich druhov. Z parkových drevín je pre spriadača hlavným hostiteľom javorovec jaseňolistý, na ktorom možno často pozorovať veľké množstvo húseníc. Húsenice žijú vo veľkých skupinách, obžraté časti stromov obaľujú nápadnou pavučinou a tvoria tak tzv. pavučinové hniezda. V priebehu roka má dve generácie. Účinným spôsobom ochrany je mechanická likvidácia pavučinových hniezd s húsenicami. Čiastočne účinný je aj predjarný postrek. Pri chemickej ochrane počas vegetácie je potrebné zasiahnuť čo najmladšie húsenice. Na začiatku ich liahnutia sa používa prípravok Nomolt 15 SC a na jablone aj Dimilin 48 SC. Len proti mladým húseniciam sú účinné Biobit WP a Biobit XL.
Ďalej uvádzame prípravky, ktoré sa používajú bez ohľadu na rastovú fázu ovocných stromov a taktiež na vývinovú fázu húseníc. Na všetky ovocné druhy možno použiť Decis 25 Flow, Decis EW 50, Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 SC, Sumithion Super a len na jadroviny a kôstkoviny Ultracid 40 WP a Zolone EC. Všetky tieto prípravky ničia húsenice všetkých motýľov, teda nielen spriadača, ale aj mníšok, piadiviek a podobne. Chemická ochrana je v súčasnosti potrebná najmä pri premnožení, zvlášť vtedy, ak sa opakuje viac rokov po sebe. V pravidelne ošetrovaných sadoch spriadač nespôsobuje významnejšie problémy. V každom prípade však odporúčame sledovať početnosť prvej generácie, nakoľko druhá býva zväčša ešte početnejšia.
Autor: Ing. STANISLAV BAROK