„Nepochybujeme, že hranicu medzi Iránom a Afganistanom využili títo bojovníci pri úteku do Iránu, kde sa stali utečencami,“ povedal Rumsfeld pre televíziu ABC. Podľa neho majú Američania informácie, že Iránu záleží na nestabilite Afganistanu, že vojensky podporuje niektoré nespokojné afganské frakcie.
Prezident Bush minulý týždeň označil Irak, Irán a Severnú Kóreu za „os zla“, ktorá dodáva teroristom chemické, biologické a nukleárne zbrane. Irán vystúpil proti Bushovmu obvineniu a odmietol, že by pomáhal teroristom z Afganistanu.
Minister zahraničia Collin Powell povedal, že Irán síce pomohol na medzinárodnej konferencii v tvorbe novej afganskej vlády, ale zároveň má vplyv na niekoľko frakcií na severe Afganistanu. Podľa neho táto krajina stále hľadá expertov na výrobu zbraní hromadného ničenia. Počas amerických útokov a protitalibanskej vojny v tejto republike stál Irán na rozdiel od Pakistanu, ktorý poskytol americkým jednotkám krytie, bokom. Rumsfeld včera kritizoval Irán za priechodnosť jeho hraníc. „Iránci neurobili to, čo Pakistan. Na hranice nepresunuli svoje jednotky, aby zabránili teroristom uniknúť do svojej krajiny,“ povedal. USA zhromaždili podozrenia, že Irán sa podieľal na tranzite bojovníkov al-Káidy.
V rozhovore však Rumsfeld odmietol uviesť kroky proti tejto krajine. „Neoznamujeme veci, ktoré chceme urobiť, skôr, než sa stanú.“
Karzaj zmieruje frakcie v Gardeze
Zástupcovia dočasného afganského premiéra Hamída Karzaja začali včera v meste Gardeze rokovať s dvoma miestnymi frakciami, ktorých boje si v posledných troch dňoch vyžiadali najmenej šesťdesiat obetí. O zmier medzi obidvoma stranami sa snažia aj sprostredkovatelia OSN.
Nad mestom sa včera po dvoch týždňoch opäť objavili americké bombardéry. V Gardeze, ležiacom asi 120 kilometrov južne od Kábulu, proti sebe stoja bojovníci designovaného guvernéra provincie Paktíja Pašu Chána Zadrána a Hadžiho Saífa Ulláha, ktorého vraj chce za guvernéra miestna rada starších.
Saíf Ulláh obviňuje Zadrána, že v decembri naviedol americké bombardéry na konvoj príslušníkov miestnych kmeňov. Pri nálete bolo zabitých vyše šesťdesiat ľudí. Americkí letci sa domnievali, že útočia na teroristov.
Zadrána v piatok z Gardezu vypudili a teraz pripravuje protiútok. Sám Karzaj má ísť do Herátu na západe krajiny na rokovanie s tamojším guvernérom, ktorého vraj podporuje Irán. Dátum cesty nebol stanovený.
Rokovanie v Gardeze i pripravované rozhovory v Heráte dokladajú obrovské ťažkosti, s akými sa Karzajova vláda stretáva. Vláda nemá k dispozícii armádu, takže jej možnosti presadiť svoju autoritu a zmier medzi rôznymi miestnymi vodcami sú veľmi obmedzené. (peb, čtk)